Grunwald

Prochy Powstańców Wielkopolskich spoczną w Kolumbarium

panorama powstanie wlkp  Foto: lepszyPOZNAN.pl

Na Cmentarzu Junikowskim powstało Kolumbarium, w którym 27 grudnia złożone zostaną prochy Powstańców Wielkopolskich przeniesione z zaniedbanych grobów.

Ceremonia złożenia prochów siedmiu Powstańców Wielkopolskich w Kolumbarium stanowi końcowy etap działań podjętych wspólnie przez Miasto Poznań z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Ich celem jest dbanie o pamięć powstańców oraz szacunek dla ich mogił.

Na wniosek Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania została przeprowadzona analiza stanu technicznego grobów Powstańców Wielkopolskich rozsianych poza powstańczą kwaterą na cmentarzu komunalnym Junikowo. Okazało się, że wiele z mogił znajduje się w bardzo złym stanie, dlatego podjęto decyzję o stworzeniu Kolumbarium – wspólnego grobowca usytuowanego w honorowym miejscu Kwatery Powstańczej.

Kwatera powinna być tym miejscem, w którym docelowo spoczywać będą wszyscy uczestnicy tego zrywu niepodległościowego – informują członkowie Towarzystwa Pamięci.

Inicjatywa wpisuje się w postulaty od lat zgłaszane przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Zostali o niej poinformowani także potomkowie powstańców, których szczątki spoczywają w grobach wytypowanych do przeniesienia do Kolumbarium jako pierwsze. Sukcesywnie przenoszone będą do Kolumbarium szczątki z pozostałych zaniedbanych mogił.

Ceremonia złożenia prochów Powstańców Wielkopolskich w Kolumbarium rozpocznie się w sobotę. 27 Grudnia o godzinie 9:00.

panorama powstanie wlkp Foto: lepszyPOZNAN.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz