Grunwald POZnań

Pociągi jadą nowym torem na węźle Grunwaldzka

Węzeł Grunwaldzka  Foto: materiały prasowe

Pierwszy z dwóch wiaduktów kolejowych w rejonie ul. Grunwaldzkiej jest już gotowy. 7 listopada przełożony został na niego ruch pociągów jeżdżących na szlaku Poznań Górczyn – Palędzie. Równolegle wyłączony z ruchu został drugi tor, a pasażerowie mogą korzystać z peronu po stronie Poznania.

Oddajemy do użytku wiadukt kolejowy od strony Poznania po zaledwie ośmiu miesiącach od rozpoczęcia inwestycji. Przełożenie ruchu kolejowego na nowy obiekt pozwala nam przystąpić do budowy drugiego po stronie Plewisk. Prace zostały podzielone w taki sposób, by nie było konieczności całkowitego wstrzymania ruchu pociągów – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.  

Przełożenie ruchu pociągów przy stacji Poznań Junikowo niesie ze sobą zmiany dla pasażerów. Pociągi zatrzymują się przy torze północnym, czyli pasażerowie mogą korzystać z peronu po stronie Poznania. Dotychczasowy, tzn. południowy od strony Plewisk, zostanie zamknięty. Przystanek ten ulegnie znacznej przebudowie tak, by były tu możliwe przesiadki “drzwi w drzwi” między pociągami i autobusami. Dojście do północnego peronu zostanie zapewnione od ul. Grunwaldzkiej, przy tymczasowym przejeździe kolejowym.

Nowy wiadukt przeszedł próby obciążeniowe 26 października, a następnie procedurę odbiorową. 7 listopada pierwsze pociągi przejechały nowym torowiskiem. Tym samym prace przenoszą się na drugi tor, czyli ten zlokalizowany od strony Plewisk. Stare szyny zostaną rozebrane i w ich miejscu pojawi się drugi wiadukt. Dzięki budowie przejazdu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej, piesi, rowerzyści i kierowcy nie będą już musieli czekać przed opuszczonym szlabanem.

Należy przypomnieć o zmianach w organizacji ruchu dla samochodów, która 7 listopada została wdrożona w obrębie ul. Grunwaldzkiej i Wołczyńskiej ze względu na postęp prac związanych z przebudową sieci uzbrojenia podziemnego.

Nowy wiadukt jest dwuprzęsłowy i liczy ponad 33 metry długości. Ponadto w ramach inwestycji powstaje kładka pieszo-rowerowa nad ul. Grunwaldzką. Równolegle toczą się prace polegające na przebudowie sieci uzbrojenia podziemnego, takie jak układanie linii kablowych, wodociągu czy gazociągu. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz