BizNews

Prefabrykaty dają zarobić

Pekabex  Foto: Pekabex

Rodzinna spółka z Poznania produkująca prefabrykaty dla budownictwa podsumowała ubiegły rok, który zakończyła z zyskiem netto wynoszącym ponad 30.000.000,00 złotych. Pod koniec roku Grupa Pekabex uruchomiła produkcję w najnowocześniejszym w Europie, w pełni zautomatyzowanym zakładzie prefabrykacji na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku. 

Grupa Pekabex osiągnęła w 2019 r. 772.000.000 zł przychodów ze sprzedaży, 55.500.000 zł EBITDA, 39.400.000 mln zł zysku operacyjnego i 30.500.000 mln zł zysku netto. Spółka rozpoczęła też rok 2020 z najwyższym w historii portfelem zleceń do realizacji wynoszącym ogółem 572.300.000 zł oraz rekordowym stanem gotówki – 106.500.000 zł. Robert Jędrzejowski, prezes Pekabeksu takie wyniki ocenia jako dobre.

W minionym roku umocniliśmy naszą pozycję zarówno jako lidera w zakresie żelbetowych konstrukcji prefabrykowanych, jak również zwiększyliśmy nasz udział w rynku generalnego wykonawstwa obiektów halowych i kubaturowych – powiedział Robert Jędrzejowski, prezes Pekabeksu – skutecznie realizowaliśmy kontrakty dla klientów takich jak: Panattoni, Prologis, MLP oraz Kaufland, Raben Group i Echo Investment, stawiających wykonawcom bardzo wysokie wymagania dotyczące standardów jakości.

W grudniu 2019 r. Grupa Pekabex uruchomiła produkcję w pełni zautomatyzowanym zakładzie prefabrykacji na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku. Dzięki piątemu zakładowi produkującemu elementy stropowe typu filigran oraz ściany z podwójnego filigranu, Grupa rozszerzyła swoją ofertę o dodatkowy produkt, a także uniezależniła się od dostawców, w szczególności w zakresie kontraktów realizowanych w Skandynawii.

Elementy produkowane w nowym zakładzie będą wykorzystywane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, biurowego czy parkingowego w Polsce, ale mogą być również eksportowane, w szczególności do krajów skandynawskich. Zakładane docelowe moce produkcyjne zakładu wynoszą ok. 500.000 m² rocznie.

W 2019 r. została również rozpoczęta rozbudowa zakładu produkcyjnego w Mszczonowie. Ma tutaj zostać uruchomiona linia technologiczna podobna do tych funkcjonujących w zakładzie w Gdańsku.

Również w tej firmie odczuwane są skutki pandemii. Na przełomie marca i kwietnia konieczne okazało się czasowe zamknięcie jednego z zakładów w Gdańsku Kokoszki II po stwierdzeniu koronawirusa u jednego z pracowników. Po kilku dniach i zakończeniu procesu dezynfekcji zakład ponownie rozpoczął produkcję.

Sytuacja związana z koronawirusem jest poważna, niemniej Grupa Pekabex funkcjonuje normalnie, część naszych ludzi pracuje zdalnie – owiedziała Beata Żaczek, wiceprezes Pekabeksu. – w zakładach produkcyjnych wprowadziliśmy wszelkie, możliwe środki ostrożności, by skutecznie przeciwdziałać wirusowi i mimo zaistniałej sytuacji podpisujemy kolejne umowy w których pojawiają się zapisy związane z koronawirusem i ewentualnym jego wpływem na możliwość kontynuacji umowy.

 

Użyte w artykule zdjęcia: Pekabex

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz