POZnań

PPNOU na Festiwalu Tradycji Poznańskich

Festiwal Traycji Poznańskich - PPNOU  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Rozpoczął się Festiwal Tradycji Poznańskich. Na placu Kolegiackim zabrzmiała muzyka. W piątek o godzinie 19:00 otwarcie festiwalu uświetniła Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele i Przyjaciele. W sobotę o tej samej porze zaprezentuje się zespół Morga, śpiewając o życiu i śmierci, łącząc muzykę tradycyjną z rockiem.

W najbliższy weekend zadebiutuje Festiwal Tradycji Poznańskich połączony ze Świętem Bambrów. Debaty, koncerty, konkursy, tradycyjny korowód, a nawet turniej jedzenia pyry z gzikiem na czas – na poznaniaków i poznanianki czekają liczne atrakcje. 

Celem festiwalu jest zaproszenie poznanianek i poznaniaków do wspólnego zastanowienia się, czym tradycje są dzisiaj i jakie mają znaczenie. Dla turystek i turystów będzie to okazja, by poznać bliżej poznańską kulturę i dziedzictwo.

Samo słowo festiwal pochodzi z łaciny i oznacza tyle, co radosny, świąteczny, i takie właśnie ma być nasze wydarzenie. Dlatego nie zabraknie w nim spotkań, rozmów, spektakli, koncertów, pokazów i warsztatów dla osób w każdym wieku, a szczególnym punktem programu będzie niedzielny Korowód Bamberski – mówi Arleta Kolasińska, współautorka Festiwalu Tradycji Poznańskich.

Festiwalowe wydarzenia będą się odbywać w weekend od 5 do 7 sierpnia 2022 roku na placu Kolegiackim i Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta oraz w rozmaitych przestrzeniach miasta – od Ostrowa Tumskiego i Śródki, przez Stare Miasto aż po Jezioro Rusałka. Dzieci będą mogły między innymi samodzielnie zaprojektować przypinkę inspirowaną tradycyjnymi wzorami, spotkać się z poznańskimi koziołkami, wybrać na spacer śladami poznańskich legend, a dzięki średniowiecznemu placowi zabaw dowiedzieć się, jak gzuby bawiły się przed wiekami.

Ważną częścią programu będą debaty. Zaproszeni goście będą rozmawiać o tradycjach muzycznych Poznania, pracy organicznej i wyjątkowo aktualnej wielokulturowości.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie tutaj.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz