POZnań

Nocne prace na Starym Rynku

Stary Rynek w przebudowie  Foto: materiały prasowe / UMP

Kolejna partia wielkich rur z Turcji, które będą wykorzystane do budowy zbiornika retencyjnego przed domkami budniczymi i ratuszem, trafi w nocy z niedzieli na poniedziałek na Stary Rynek. Będą one jeszcze większe niż te, które dotarły na teren budowy w lipcu.

Średnica rur o wytrzymałej konstrukcji, wykorzystywanych przy budowie tego zbiornika, wynosi niemal 4 metry.  Z uwagi na ponadgabarytowe rozmiary ich transport może odbywać się wyłącznie nocą. Dlatego na Stary Rynek trafią w poniedziałek, po godz. 2 w nocy. Przewożące je samochody wjadą na rynek ulicą Paderewskiego. Około godz. 5 rano dźwig rozładuje je i złoży w południowej części płyty. Wykonawca robót deklaruje, że dołoży wszelkich starań, by hałas przy rozładunku był jak najmniejszy i przeprasza za niedogodności z nim związane.

Zbiornik retencyjny przed domkami budniczymi i ratuszem, którego pojemność wyniesie 624 metry sześcienne, to jeden z elementów nowej sieci kanalizacji deszczowej. Jego zadaniem będzie gromadzenie i przetrzymanie nadmiaru wód opadowych. Podobny, ale nieco mniejszy zbiornik, powstanie przy Wadze Miejskiej. Ponadto zbudowane zostaną jeszcze trzy, które będą zbierać deszczówkę służącą do podlewania zieleni.

W ramach trwającej inwestycji przewiduje się rozdzielenie istniejącej sieci kanalizacji ogólnospławnej w rejonie Starego Rynku na sanitarną i deszczową. Pozwoli to odciążyć zlewnię płyty rynku. Zabezpieczy też pobliskie kamienice przed zalewaniem oraz podtopieniami podczas gwałtownych opadów. Zgromadzony i przetrzymany w zbiornikach nadmiar wody zostanie odprowadzony do istniejącej sieci kanalizacyjnej w ul. Wielkiej.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz