K U L T U R A

Festiwal Tradycji Poznańskich

Święto Bamberskie 2021  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

W najbliższy weekend, czyli od 5 do 7 sierpnia 2022 roku zadebiutuje Festiwal Tradycji Poznańskich połączony ze Świętem Bambrów. Debaty, koncerty, konkursy, tradycyjny korowód, a nawet turniej jedzenia pyry z gzikiem na czas – na poznaniaków i poznanianki czekają liczne atrakcje. 

Kogo najlepiej pytać o korzenie poznańskości? Mieszka I, Karola Marcinkowskiego i jego towarzyszy organiczników? Powstańca wielkopolskiego? Kibola? A może najlepiej Bamberkę? To pytanie zadały sobie organizatorki Festiwalu Tradycji Poznańskich, a odpowiedź na nie wcale nie jest prosta. Szczególnie w mieście, które ma ponad 1050 lat historii, a zamieszkiwali je i wpływ na nie mieli Polacy, Niemcy, Żydzi, Czesi, Włosi, Szwedzi, Francuzi, Rosjanie, Bułgarzy, Ukraińcy a nawet Grecy.

Celem festiwalu jest zaproszenie poznanianek i poznaniaków do wspólnego zastanowienia się, czym tradycje są dzisiaj i jakie mają znaczenie. Dla turystek i turystów będzie to okazja, by poznać bliżej poznańską kulturę i dziedzictwo.

Samo słowo festiwal pochodzi z łaciny i oznacza tyle, co radosny, świąteczny, i takie właśnie ma być nasze wydarzenie. Dlatego nie zabraknie w nim spotkań, rozmów, spektakli, koncertów, pokazów i warsztatów dla osób w każdym wieku, a szczególnym punktem programu będzie niedzielny Korowód Bamberski – mówi Arleta Kolasińska, współautorka Festiwalu Tradycji Poznańskich.

Festiwalowe wydarzenia będą się odbywać w weekend od 5 do 7 sierpnia 2022 roku na placu Kolegiackim i Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta oraz w rozmaitych przestrzeniach miasta – od Ostrowa Tumskiego i Śródki, przez Stare Miasto aż po Jezioro Rusałka. Dzieci będą mogły między innymi samodzielnie zaprojektować przypinkę inspirowaną tradycyjnymi wzorami, spotkać się z poznańskimi koziołkami, wybrać na spacer śladami poznańskich legend, a dzięki średniowiecznemu placowi zabaw dowiedzieć się, jak gzuby bawiły się przed wiekami.

Ważną częścią programu będą debaty. Zaproszeni goście będą rozmawiać o tradycjach muzycznych Poznania, pracy organicznej i wyjątkowo aktualnej wielokulturowości.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo przenikają nas tradycje i dziedzictwo. Można je odnaleźć w architekturze naszego miasta, w tym, jakie mamy poglądy i jak o nich mówimy, a nawet w tym, co jemy. Zależy nam na tym, by pokazać, jak wielką inspiracją może być tradycja. Będzie można to zobaczyć i usłyszeć choćby podczas festiwalowych koncertów i dyskusji – tłumaczy Andżelika Jabłońska, współorganizatorka festiwalu.

O dialogu tradycji z nowoczesnością w krajobrazie miasta opowie Łukasz Gruszczyński, autor instalacji artystycznej “Przekrój (P)poznania”, którą można oglądać na Ostrowie Tumskim, w sąsiedztwie Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

Swoje propozycje przygotowały także centrum interpretacji dziedzictwa Brama Poznania i poznańskie “żywe” muzea: Rogalowe Muzeum Poznania i Muzeum Pyry. To ostatnie zaproponowało spektakularny Międzynarodowy Turniej Jedzenia Pyry z Gzikiem Na Czas. 

W festiwalowy weekend na placu Kolegiackim zabrzmi muzyka. W piątek o godzinie 19:00 otwarcie festiwalu uświetni Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele i Przyjaciele. W sobotę o tej samej porze zaprezentuje się zespół Morga, śpiewając o życiu i śmierci, łącząc muzykę tradycyjną z rockiem.

To, co robią od wielu lat Bambrzy, jest dla nas inspiracją. Doroczne święto bamberskie, które odbędzie się w niedzielę, to kulminacja festiwalu i najważniejsze jego wydarzenie – zaznacza Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektor Wydziału Kultury UMP. – Festiwal ma dwa nurty: pierwszy, ludyczny, który pozwala nam się cieszyć tym, kim jesteśmy i jaką tożsamość reprezentujemy. Drugi, poprzez który chcemy poddać tę tożsamość pod dyskusję, myśleć o tym, jak tradycje wpływają na nas dzisiaj oraz co z nich wynika na przyszłość.

Niedziela, 7 sierpnia, będzie Świętem Bambrów. O godzinie 14:00 spod Muzeum Bambrów Poznańskich przy ulicy Mostowej ruszy korowód w kierunku placu Kolegiackiego, z oprawą muzyczną Orkiestry MPK Miasta Poznania. Tam odbędzie się konkurs gwary poznańskiej i żywa wystawa strojów wielkopolskich. Wystąpi także kapela Odloty, zapraszając do tańca, a na finał na scenie pojawi się Wojtek Lipiński i 4tet. 

Bambrzy są częścią poznańskiej społeczności od ponad 300 lat. To coś naprawdę wyjątkowego. Ten jubileusz uczciliśmy wydaniem albumu “Poznańscy Bambrzy. Historia niezwykła”. Jego promocja odbędzie się w piątek, 5 sierpnia, o godzinie 17:00 w Muzeum Bambrów Poznańskich – zaprasza Ryszard Skibiński z Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Organizatorami pierwszego Festiwalu Tradycji Poznańskich są: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA oraz Fundacja Made in Art. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Dzięki dofinansowaniu Miasta Poznania udział w większości festiwalowych wydarzeń będzie bezpłatny. 

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz