Sport

Poznańskie Dragony 2022

Poznańskie Dragony i Poznań Canoe Challenge 2022  Foto: materiały prasowe / Libera Fotografika Anna Libera

Wielkie sportowe emocje, dużo uśmiechu i mnóstwo pozytywnej energii towarzyszyło uczestnikom, którzy w sobotę 14 maja wzięli udział na poznańskiej Malcie w 6. Poznań Canoe Challenge, XII Mistrzostwach Szkół w Smoczych łodziach oraz4. Mistrzostwach w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji. Na starcie jednej z największych w Polsce amatorskich imprez na wodzie stanęło niemal 500 uczestników. Wśród nich m.in. byli medaliści olimpijscy i olimpijczycy. Uczestnicy oprócz rywalizacji sportowej zmagali się również z bardzo porywistym wiatrem.

Jako pierwsi na dwuosobowych kajakach turystycznych wystartowali uczestnicy 6. edycji Poznań Canoe Challenge. Z 5-kilometrową trasą zmierzyło się 31 osad z 62 śmiałkami na pokładzie. Wśród nich mistrz świata i dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich z Seulu Marek Łbik. Osady mogły być dobrane dowolnie – nie było podziału na wiek i płeć. Wszyscy byli zwycięzcami dlatego za start każdy otrzymał medal i pamiątkową koszulkę, zwycięzcy puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe!

Po zaciętej walce jako pierwszy na linii mety zameldował się duet Konrad Irski/ Rafał Nowak (33:19.23). Nieco ponad 2 minuty później (35:00.58) do mety dopłynęli Andrzej Wólczyński i Dawid Kaszuba, a na miejscu trzecim Faustyna Andrzejak i Michał Klonowski.

Po zakończeniu wyścigu kajakowego na smocze łodzie, wktórych z przodu znajduje się głowa smoka, z tyłu jego ogon, w środku 10 osób wiosłujących, sternik i bębniarz zasiedli uczniowie poznańskich i wielkopolskich szkół podstawowych. W Mistrzostwach Szkół Smoczych łodzi „Poznańskie Dragony 2022” udział wzięło 20 osad. I choć na podium stają zazwyczaj tylko najlepsi to u nas wszystkie uczestniczące szkoły otrzymały za udział pamiątkową replikę srebrnego medalu olimpijskiego z Seulu (1988 r.) Marka Łbika, a większość wyjechała z Malty z nagrodami. Zawody miały na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród młodych Wielkopolan. Rywalizacja toczyła się na dystansie 200 metrów.

Najlepszą w kategorii – klasy 1-5 osadą okazała się SP 4 Luboń. Po srebrny medal sięgnęli uczniowie z Gaudium Et Studium, po brąz SP Suchy Las.

Wśród uczestników z klas 6-8 najszybsi byli uczniowie SP 61 Poznań. Na drugim miejscu Gaudium Et Studium, a najniższym stopniu podium stanęli uczniowie z SP 2 Piła.

Ostatnią imprezą była 4. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji. Na starcie stanęło 20 osad z całej Polski. Zawody miały na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród pracowników firm, instytucji oraz klubów a także zaproponowanie atrakcyjnego sposobu na spędzenie czasu wolnego w gronie przyjaciół i współpracowników. Tutaj również nie zabrakło naszych olimpijczyków. Oprócz wcześniej wspomnianego Marka Łbika w łodziach zasiedli również m.in. Beata Sokołowska (dwukrotna medalistka olimpijska) i Tomasza Kaczor (uczestnik Igrzysk Olimpijskich). Uczestnicy startowali z 3 kategoriach:

  1. FAN – konkurencja dla amatorów – pracowników firm i instytucji

W tej kategorii najszybciej dystans 200 metrów ukończyli VW Poznań Crew. Tuż za nimi uplasowali się zawodnicy z Tedy Sport, a na trzecim miejscu Makumba Dragon King.

  1. SPORT – konkurencja dla wszystkich chętnych klubów sportowych

Po złoto sięgnęła osada Dragon Friends, po srebro Smocza Warta, a po brąz Makumba Dragon King.

  1. Sport MIX – dla wszystkich chętnych jednak osada składała się z minimum 4 kobiet wiosłujących

Na pierwszym miejscu uplasowali się Dragon Friends, tuż za nimi Smocza Warta i VW Poznań Crew.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Libera Fotografika Anna Libera

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz