Aglomeracja

Poznańska patriotyczna pyra! Będzie się działo w Szreniawie!

Atrakcje Muzeum w Szreniawie  Foto: Muzeum w Szreniawie

„Poznańska pyra” to kolejna cykliczna impreza organizowana w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Przygotowano wiele atrakcji. Będzie można podziwiać lokomobilę Hipolinę, zapoznać się ze sposobami zbioru i historią uprawy ziemniaków, uczestniczyć w konkursach z nagrodami, a także smacznie zjeść.

Zapraszamy zwiedzających na pole muzealne, gdzie przedstawimy tradycyjny sposób uprawy i zbioru ręcznego z udziałem widzów (Kopanie pyrów), ponadto: mechaniczny zbiór ziemniaków: konną kopaczką gwiazdową, kopaczką elewatorową i kombajnem ziemniaczanym – zaprasza Mariusz Gąszczołowski z działu promocji muzeum.

Na placu przy scenie wziąć będzie można udział w warsztatach garncarskich a także konkursie wiedzy o ziemniakach. Dla najmłodszych zwiedzających przewidziano również inne atrakcje: warsztaty oraz stanowiska interaktywne, jak malowanie ozdób.

Sposoby wykonywania zabawek drewnianych przedstawią twórcy ludowi, pochodzący z miejscowości Stryszawa, w której do dziś zachował się tradycyjny ich wyrób. Nie zabraknie również przysmaków. Będą Pyry z gzikiem z parownika, potrawy tradycyjnej kuchni wielkopolskiej (zupa ziemniaczana, placki ziemniaczane, kopytka).

Oferujemy także inne dania i pokazy ich wykonywania, jak na przykład stanowisko Zapomniane warzywa oraz inne atrakcje. Jak co roku popisy kulinarne zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich – mówi Mariusz Gąszczołowski

Jak na każdej imprezie planowane są występy artystyczne, których tematyka związana będzie z rocznicą powstania wielkopolskiego. Posłuchać będzie można nie tylko pieśni patriotycznych, ale także utworów, pochodzących z czasów powstania. Na zakończenie imprezy organizatorzy przygotowali występu kapel ludowych, pieczenie ziemniaków w ogniku i i przejażdżki bryczką.

W tym roku imprezie towarzyszyć będzie program „Z wielkopolskiej ziemi”, którego celem jest propagowanie postaw patriotycznych.

Atrakcjami tej części jest m.in. Obóz Powstańczy, prezentujący umundurowanie, broń oraz szpital polowy, pokazu ułanów czy teatrzyk dla dzieci „Wóz Drzymały”. Powstańcza kuchnia zaprosi natomiast na zupę przygotowaną według starego przepisu oraz kawę zbożową – sztandarowy napój powstańców, który przewija się we wszystkich wspomnieniach i relacjach.

Poznańska pyra – niedziela 7 października – Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Użyte w artykule zdjęcia: Muzeum w Szreniawie, materiały prasowe, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie - materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz