POZnań

Poznaniacy pamiętają o rocznicy Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie  Foto: autor nieznany / IPN

Poznaniacy, dla których tak ważne i wciąż żywa jest pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918 roku, pamiętają również o Powstaniu Warszawskim 1944. W tym zrywie brało udział i zginęło również wielu mieszkańców z Poznania i Wielkopolski.

Uczestnicy Powstania Warszawskiego chcieli wyswobodzić stolicę. Nie chcieli ginąć, ale rozpoczynając zbrojną walkę z pewnością się z tym liczyli.

Oprócz akcji zbrojnych w Warszawie toczyło się normalne życie. Normalne, na tyle, na ile pozwalały warunki. Działała powstańcza poczta, kuchnie. Młodzi, zakochani powstańcy starali się wykorzystać każdą przerwę w walkach tylko dla siebie. Spotykali się, pobierali. Starali się żyć zapominając choć na krótko o wojennym koszmarze.

Właśnie tym ludziom zawdzięczamy wolność. Pamiętajmy o nich szczególnie dzisiaj. Tak, jak pamiętamy i dziękujemy Powstańcom Wielkopolskim.

Poznańskie uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. Dominikanów o godzinie 15:00. Następnie w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry 11 odbędzie się msza święta o godzinie 15:30.

Po mszy zebrani, by oddać hołd poległym przejdą ulicami Fredry i al. Niepodległości pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego (skrzyżowanie al. Niepodległości, Libelta i Wieniawskiego). Obchody pod pomnikiem rozpoczną się o 17:00. Godzinę “W” zasygnalizują syreny alarmowe. Na koniec uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod pomnikiem. Odczytany zostanie też Apel Pamięci.

Po uroczystości, około godziny 18:30 zaplanowano wspólne śpiewanie powstańczych. Mieszkańcom miasta akompaniować będzie Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, która zadba również o oprawę muzyczną przed i w trakcie uroczystości.

W czasie obchodów obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na odcinku ul. Wieniawskiego od ul. Noskowskiego w stronę ul. Libelta. Na tym odcinku ul. Wieniawskiego od 14:00 do 19:00 obowiązywać będzie zakaz wjazdu, z wyjątkiem pojazdów upoważnionych. Policja może w miarę potrzeb wprowadzać inne zmiany w organizacji ruchu.

Użyte w artykule zdjęcia: autor nieznany / IPN, Powstanie Warszawskie 1944

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz