POZnań

Medyczna biżuteria SOS – dla seniorów!

Opaska SOS  Foto: UMP

Numer kontaktowy do osoby bliskiej, przyjmowane leki, istniejące choroby – to wszystko znajdzie się na Poznańskiej Opasce Medycznej SOS. Nowa usługa w ramach pakietu Poznań Viva Senior zagwarantuje starszym poznaniakom szybszą i skuteczniejszą pomoc w razie nagłych wypadków.

Poznańska Opaska Medyczna SOS to rodzaj popularnej w krajach zachodniej Europy biżuterii medycznej. Niewielka silikonowa opaska zakładana jest na rękę. Są na niej umieszczone najważniejsze informacje dotyczące jej właściciela: poważne choroby, przyjmowane leki, numer telefonu do bliskiej osoby. Dzięki temu w razie nagłego wypadku ratownicy medyczni wiedzą, jak pomóc właścicielowi opaski.

Poznaniacy już od lat korzystają z działającego na podobnej zasadzie Pudełka Życia – wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Opaska Medyczna SOS jest jego praktycznym rozszerzeniem. Z tą różnicą, że pudełko sprawdza się w domu, a opaska poza domem.

Nowa usługa ma charakter pilotażowy. Po opaskę może zgłosić się każdy mieszkaniec Poznania, który skończył 70 lat. By ją otrzymać, wystarczy wypełnić wniosek dostępny w Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego 24. Wnioski dostępne będą od 15 sierpnia do 14 grudnia 2018 r. Po ok. 60 dniach od złożenia wniosku bezpłatną opaskę będzie można odebrać w CIS.

Opaska jest kolejna usługą z pakietu Poznań Viva Senior. To zestaw propozycji, które ułatwiają życie starszym poznaniakom. W ramach pakietu działa m.in. Pudełko Życia – bezpłatne pudełko, które umieszcza się na półce na drzwiach lodówki. Zawiera ono ankietę dotyczącą poważnych chorób, przyjmowanych leków i ich dawkowania, substancji uczulających. Do lipca 2018 skorzystało z niego ponad 16 tysięcy poznaniaków

W ramach pakietu działa też „Złota Rączka dla seniora” – projekt, dzięki któremu starsi mieszkańcy Poznania mogą skorzystać z darmowej pomocy fachowca, który wykona drobne naprawy w domu. Tylko w 2017 roku wykonano 846 takich usług w mieszkaniach 613 seniorów. W 2018 roku w budżecie Miasta zarezerwowano pieniądze na kolejne 1,5 tys. drobnych napraw.

Projekt „Taksówka dla seniora” pozwala starszym poznaniakom za darmo dojechać taksówką do lekarza specjalisty czy urzędu. Do połowy lipca 2018 r. wykonano ponad 3.9 tys. takich kursów. Z kolei w ramach usługi „Książka dla Seniora” osoby, które skończyły 60 lat, mogą wypożyczać książki, audiobooki i filmy z Biblioteki Raczyńskich z bezpłatnym dowozem. Do 23 lipca 2018 wypożyczono w ten sposób 228 książek.

W mieście działa też Poznańska Złota Karta, która upoważnia do korzystania z szerokiej oferty ulg i rabatów oferowanych przez prawie 90 partnerów. Zgłosiło się po nią już ponad 12,8 osób.

Jedną z najnowszych usług jest działająca od czerwca 2018 miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Mogą z niej korzystać mieszkańcy Poznania, którzy ukończyli 70. rok życia. Sprzęt jest wypożyczany na 3 miesiące. Z tego ułatwienia skorzystało już 22 poznaniaków. Nowością jest też  projekt „Mobilna pielęgnacja paznokci u stóp seniorów”. Usługa cieszy się dużym zainteresowaniem – choć ruszyła pod koniec czerwca 2018, zdążyło z niej skorzystać już 38 seniorów.

Użyte w artykule zdjęcia: KMP w Poznaniu, UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz