POZnań

Nowy plac zabaw i rekreacji

Modernizacja Placu Nowakowskiego  Foto: Urząd Miasta Poznania

Kończy się modernizacja placu Kazimierza Nowakowskiego. Pod koniec sierpnia poznaniacy zyskają m. in. nowoczesny plac zabaw, siłownię na świeżym powietrzu i miejsce do gry w szachy.

W sąsiedztwie ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego powstał zielony skwer z funkcją rekreacyjną dla mieszkańców. Pomyślano o każdej grupie wiekowej. Plac zabaw w północnej części placu został rozbudowany i wyposażony w nowe urządzenia, m. in. huśtawkę, ściankę wspinaczkową, piaskownicę, zjeżdżalnię, wieżę do wspinaczki, a nawet megafony – służące do zabawy w głuchy telefon.

Sprzęt stanął na bezpiecznej poliuretanowej nawierzchni. Zmodernizowany plac zabaw będzie nosił nazwę “Zabunkrowani”. To nawiązanie do historii. W miejscu tym znajdował się kiedyś schron. Nad dawnym wejściem do bunkra powstał drewniany taras, obok którego zamontowano siedziska w formie puzzli.

Doposażona została także siłownia zewnętrzna, którą przeniesiono bliżej ul. Niecałej. Poznaniacy będą mogli poćwiczyć na takich urządzeniach, jak orbitrek, biegacz, twister z wahadłem, koło tai chi czy mini rower. Intymność ćwiczącym zapewnią zasadzone w tym miejscu krzewy. W centralnej części placu znalazła się przestrzeń do aktywności społecznej, gdzie można będzie np. pograć w szachy i karty.

Zadbano o małą architekturę. Na terenie placu stanęło około 20 ławek, a także kosze na śmieci, stojaki rowerowe. Od strony ulicy Białej Usługi Komunalne ustawią automatyczną toaletę. Betonowe alejki zastąpiła naturalna wodoprzepuszczalna nawierzchnia mineralna. Zasadzono nowe rośliny, m. in. hortensje, cisy, bluszcz, krokusy, szafirki i wiele innych.

Głaz upamiętniający Kazimierza Nowakowskiego zmienił lokalizację. Stanął przed głównym wejściem na plac, zlokalizowanym na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego. Dzięki temu został bardziej wyeksponowany. Miejsce na skwerze znajdzie także rzeźba “Leżąca”, wykonana z brązu według projektu prof. Anny Rodzińskiej oraz architekta Józefa Iwiańskiego. Artystka nieodpłatnie podarowała ją Miastu Poznań do realizacji w przestrzeni publicznej.

Koszt modernizacji wraz z dokumentacją placu Kazimierza Nowakowskiego to ok. 1 350 000 złotych. Rada Osiedla św. Łazarz przeznaczyła na ten cel 240 000 złotych, 400 000 złotych pochodzi z miejskiego grantu. Pozostałą kwotę wygospodarował Zarząd Zieleni Miejskiej.

Użyte w artykule zdjęcia: Urząd Miasta Poznania

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • to będzie bardzo fajny place zabaw… oby tylko wyposażenie nie było najtańsze i przetrwało dłużej niż jeden rok