Lifestyle

Poznań zaprasza turystów

Jezioro Maltańskie  Foto: POSiR / Wojciech Cwojdziński

Na przyjęcie gości hotele i restauracje czekały od dawna przygotowując się do tego, by wszyscy byli bezpieczni. Teraz również miasta przystosowały się do nowych przepisów i zapraszają do korzystania z turystycznych atrakcji.

Gotowość do bezpiecznego przyjmowania turystów i gości oznacza być albo nie być dla wielu podmiotów branży turystycznej – podkreśla Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna – ponadto według kwietniowych badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej, pomimo obecnych ograniczeń, 30% Polaków planuje w ciągu nadchodzących tygodni przynajmniej jeden wyjazd o charakterze turystycznym, zawierający nocleg.

Poznań otworzył już punkty informacji turystycznej przystosowane do nowych rygorów. Podobnie jest w Gdańsku, Warszawie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Sopocie, Olsztynie oraz Toruniu.

Podczas akcji #CityWillWait w mediach społecznościowych można było oglądać zdjęcia i filmy z charakterystyczną kolorową ramką i hashtagiem. Przypominały mieszkańcom i turystom o najciekawszych miejscach i atrakcjach, które będzie można odwiedzać po łagodzeniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Łącznie prowadzona była ona przez 13 miast, które zjednoczyły się i działają razem.

Informacje o akcji dotarły do 1.400.000 odbiorców, a do trwającej od początku kwietnia akcji zaczęły dołączać kolejne miasta.

Gdy rozpoczął się proces odmrażania gospodarki miasta biorące udział w inicjatywie postanowiły kontynuować wspólne działania, ale pod nowymi hasłami #CityIsReady i #JesteśmyGotowi. Tym razem nacisk zostanie położony na promocję już dostępnych atrakcji turystycznych i bezpiecznych form spędzania wolnego czasu w miastach biorących udział w akcji.

W najbliższym czasie dominować będzie zainteresowanie wypoczynkiem na łonie natury – informuje Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna – warto przypomnieć, że tereny zieleni stanowią około 1/4 powierzchni Poznania i Gdańska, w Toruniu i Olsztynie jest to 30%, w Gdyni 47%, w Warszawie 42%, a rekordzistą jest Sopot z wynikiem 60%.

Wspierające się miasta podkreślają, że potencjał przyrodniczy wzbogaca dostęp miast do morza (Gdańska, Gdyni, Sopotu), rzeki (Warszawa, Toruń, Kraków) jezior (Olsztyn, Poznań, Lublin), lasów i parków, oraz rezerwatów geologicznych (Kielce). Te atrakcje stanowią uzupełnienie oferty turystycznej miasta, bazującej na dziedzictwie kulturowym.

Może stać się to impulsem do rozwoju turystyki zrównoważonej i mikroturystyki. Wycieczki do tych miejsc ułatwiają funkcjonujące systemy wypożyczalni rowerów.

Użyte w artykule zdjęcia: findingtheuniverse.com / Laurence Norah, Julian Redondo Bueno / OFDS, POSiR / Wojciech Cwojdziński, lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz