K U L T U R A POZnań

Poznań za pół ceny – Forteczny Weekend

Forteczny weekend  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W ramach akcji „Poznań za pół ceny” po raz pierwszy dla zwiedzających otwarty został Fort I.  Po jego wnętrzach oprowadzali organizatorzy w historycznych mundurach.

Fort I powstał w latach 1878-1881. Jego zwiedzanie jest kontynuacją imprez fortecznych z poprzednich lat odbywających się w ramach akcji „Poznań za pół ceny” pt. „Weekend forteczny”. Na zwiedzających po raz pierwszy obiekt tego typu największe wrażenie zawsze wywołują rozmiary dzieł porównywalne z założeniami urbanistycznymi. Szerokość fortu I od strony miasta wynosi około 290 metrów – dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów. Mimo ogromnej kubatury jest on stosunkowo słabo widoczny z zewnątrz ze względu na bujną roślinność.

Początki poznańskiej twierdzy fortowej sięgają 1872 roku, kiedy to podjęto decyzję o modernizacji istniejących tutaj umocnień. Przeprowadzono ją według nowatorskiej wówczas koncepcji fortyfikacji – systemu fortowego ześrodkowanego. Polegała ona na budowie wokół miasta pierścienia samodzielnych dzieł przystosowanych do obrony okrężnej. W pierwszym etapie, w latach 1876-1883, zrealizowano dziewięć artyleryjskich fortów głównych oraz trzy artyleryjskie forty pośrednie oddalone od centrum o około 4-5 km wraz z siecią dróg dojazdowych. W drugim etapie realizacji poznańskiej twierdzy, w latach 1887-1896 zbudowano sześć fortów pośrednich nowego typu, samodzielną baterię oraz schrony międzypolowe, natomiast wszystkie wcześniejsze obiekty wzmocniono.

Fort I zwiedzać będzie można również dzisiaj.

/

Niedziela
9:00 – start tras rowerowych (zbiórka przed SP 3 w Luboniu w pobliżu skrzyżowania ulic Armii Poznań i Powstańców Wielkopolskich).
10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00 – zwiedzanie fortu w grupach
13:30 – 15:30 – spotkanie z Leszkiem Adamczewskim, autorem książek m.in. o drugowojennej historii Wielkopolski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz