Aglomeracja K U L T U R A

Urodzinowy szwedzki stół na Śródce

most Jordana - najładniej wygląda wieczorem :)  Foto:
most Jordana - najładniej wygląda wieczorem :)

Dziś przypada święto narodowe Szwecji, które w Poznaniu celebrowane będzie na Śródce. Stół jest tak naprawdę pretekstem do spotkań w pięknym miejscu, w świetnej atmosferze i przy dobrej zabawie! Takiego wydarzenia w Poznaniu jeszcze nie było – zapraszają na Most Jordana organizatorzy, m.in. restauracje Vine Bridge i Sztokholm.

W programie m.in. konkurs wiedzy o Szwecji, wystawa grafik Michaela Kilchmana a o godzinie 20:00 flash mob – wykonanie układu tanecznego do utworu ABBA „Dancing Queen”, który został przygotowany i będzie poprowadzony przez Polski Teatr Tańca z Dyrektor Ewą Wycichowską na czele.

Nieprzypadkowo obchodom Narodowego Dnia Szwecji towarzyszy święto najstarszego w Polsce teatru tańca. PTT już od wielu lat buduje swoją działalnością polsko-szwedzki most przyjaźni i artystycznej współpracy.

Układ choreograficzny do piosenki ABBY możecie poćwiczyć już teraz!

http://www.youtube.com/watch?v=XZE-j6ZWpZo

Gdyby kogoś interesowało, skąd wzięła się nazwa „szwedzki stół” to informujemy, że pochodzi od skandynawskiej tradycji serowania posiłków. W języku szwedzkim określa się je słowem smörgåsbord (wym. smyrgosbudż), czyli stół kanapkowy.

Anegdota, wiąże “szwedzki” stół z Polską. W roku 1656, król szwedzki Karol X Gustaw, chcąc sobie zaoszczędzić trudów oblegania Zamościa, wprosił się na posiłek do Jana “Sobiepana” Zamoyskiego, chcąc przy okazji skłonić go do poddania miasta. Kanclerz przyjął króla poza murami, wystawnie zastawionym stołem, ale – dla sprawienia królowi despektu – bez krzeseł. Odtąd przyjęcia na stojąco nazywano “stołem szwedzkim”

most Jordana - najładniej wygląda wieczorem :)
most Jordana - najładniej wygląda wieczorem 🙂

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz