K U L T U R A

Poznań warty Dalineum

Dalineum – Centrum Salvadora Dali​  Foto: Katarzyna Waligóra
Dalineum – Centrum Salvadora Dali​

Kim był Salvador Dali – tego tłumaczyć nie trzeba. Artysta ten mocnym akcentem wpisał się w kulturę, przez co znają go dosłownie wszyscy, a jeśli nie znają to na pewno kojarzą. Czy tak samo znany jest fakt, że w Poznaniu posiadamy jego muzeum? Nie trzeba jechać do Berlina czy Madrytu – wystarczy wybrać się na ul. Wielką 24 do Dalineum czyli Centrum Salvadora Dali.

Osobiście idąc do Centrum spodziewałam się kolejnego hucznie nazwanego muzeum, w którym zobaczę odbitki słynnych zegarów, kilka fotografii i parę szkiców. Już na wejściu jednak miło się zaskoczyłam! Muzeum jest niewielkie, ale dobrze zagospodarowane, a eksponaty doskonale widoczne. Oprócz znanych dzieł, zobaczymy tam dużo smaczków, które zazwyczaj nie towarzyszą komercyjnym wystawom Dalego. Dla miłośników tego ekscentryka to wprost raj – pokazana w całości seria „Zawody Człowieka” czy seria „Kwiatów Dalego”. Oprócz rysunków, fotografii oraz wzornictwa przemysłowego – tutaj świetną sprawą jest kolekcja krawatów – możemy zobaczyć takie perełki jak dokumenty od samochodu podarowanego Gali przez samego Salvadora.

Jedynym minusem tego miejsca jest fakt, że nie wszystkie podpisy pod dziełami są w języku polskim, część jest w języku angielskim. Jednak nie jest to ogromy problem, ponieważ obsługa Centrum jest bardzo miła, a przede wszystkim z ogromną wiedzą na temat zgromadzonych dzieł. Dużym plusem jest również to, że oprócz stałej ekspozycji Salvadora Dali, zawsze jest ekspozycja tymczasowa. Obecnie zobaczymy tam kolekcję ilustracji Rene Magritte.

Podsumowując: polecam w wolne popołudnie odwiedzić Wielką 24 i nacieszyć oko pięknym i pokaźnym zbiorem dzieł tego wybitnego artysty, pamiętając, że obejrzymy tam jedynie oryginalne prace.

Dalineum – Centrum Salvadora Dali​
ul. Wielka 24
Otwarte codziennie: 10:00 – 20:00

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Waligóra

Użyte w artykule zdjęcia: Katarzyna Waligóra

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz