POZnań

Poznań przyjazny dla seniorów

Spotkanie Prezydenta Jaśkowiaka z mieszkańcami Starego Miasta  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Poznań jest od lipca członkiem międzynarodowej Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu. Światowa Organizacja Zdrowia uhonorowała w ten sposób działania miasta na rzecz seniorów. Poznań jest jednym z 300 miast na świecie i drugim w Polsce miastem stowarzyszonym w Sieci.

Seniorów nie należy traktować jako osoby, które odstawia się na bok. W nich jest wielkie doświadczenie i potencjał. Ważne jest, żeby to spożytkować – przekonuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania – Dlatego, kiedy na spotkaniu z seniorami, jeszcze w 2014 roku, usłyszałem o Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu, obiecałem, że postaram się wprowadzić Poznań do tej grupy.

Problemem jest odtrącenie osób starszych – dodaje Zdzisław Szkutnik, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów – Wykluczenie społeczne i wykluczenie cyfrowe, w mieście przyjaznym starzeniu, powinno być coraz bardziej ograniczane. Dlatego odczuwam dużą satysfakcję, że Poznań dołączył do Sieci.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że nadrzędnym celem Sieci jest pomoc w tworzeniu miejskich środowisk społecznych dostosowanych do potrzeb osób starszych, umożliwiających zdrowe i aktywne starzenie się. Poznań jest drugim w Polsce miastem stowarzyszonym w Sieci. Pierwszym i jak dotąd jedynym była Gdynia. Należy do niej około 300 miast z 33 krajów świata. WHO przyjęła Poznań do Sieci 18 lipca.

W Poznaniu mieszka 120 tysięcy osób w wieku 60 +. Bardzo cieszymy się z powodu, że nasze działania zostały docenione. Chcemy żeby nasi seniorzy byli aktywni, sprawni, żeby kultura była dla nich dostępna – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Celem działań miasta jest wsparcie seniorów i seniorek w jak najdłuższej samodzielności i aktywności w swoim domu i najbliższym otoczeniu. Już dzisiaj wartość przedsięwzięć realizowanych przez Miasto Poznań na rzecz seniorów szacuje się na poziomie przewyższającym 100 mln złotych.

Działania, które podjęliśmy, czyli np. wprowadzenie biletu senioralnego, postawienie ławeczek w pobliżu przychodni i przystanków tymczasowych, to są setki drobnych działań, które poprawiają komfort życia seniorów – wylicza prezydent Jaśkowiak.

Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów wskazuje też, że trwają ustalenia nad poważniejszymi ustaleniami – Ostatnio tematem dla nas wiodącym jest i mieszkalnictwo, ponieważ od sześciu lat nie buduje się dla seniorów. Chcemy to odwrócić i jeżeli wszystko się powiedzie, z projektu Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, 15 % liczby nowych mieszkań będzie specjalnie dla seniorów. Do tego ZKZL ma w planie budowę nowoczesnego DPSu na Strzeszynie.

Zdzisław Szkutnik wylicza też, że w Poznaniu działa na rzecz osób starszych osiem uniwersytetów III wieku, 50 klubów seniora, liczne koła emerytów i związki działkowców. Pochwalił się też wynikiem oglądalności strony internetowej Miejskiej Rady Seniorów – Obchodzimy mały jubileusz. Odnotowaliśmy 1oo tysięcy wejść na naszą stronę. Podkreślam, że to strona babć i dziadków. – Fajnie jest być dziadkiem – podsumował żartując prezydent Jaśkowiak.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz