POZnań

Poznań pomoże Ukraińcom

Ukraina w potrzebie  Foto:

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny zadeklarował, że Miasto przyjmie na leczenie obywateli Ukrainy, którzy zostali ranni w czasie starć na kijowskim Majdanie oraz zaprosi na wakacje kilkudziesięcioosobową grupę dzieci.

Ukraina w potrzebieUrząd Miasta Poznania czeka na dokumentacje medyczną, by zdecydować do jakich poznańskich szpitali trafią ranni. W gotowości są Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia oraz Szpital Miejski im. Franciszka Raszei.

Jednak jak podkreślił prezydent Ryszard Grobelny „napotykamy na barierę formalną. Możemy przeznaczyć konkretną kwotę na pomoc, ale samorządy nie mogą dofinansowywać działalności medycznej. Stąd Związek Miast Polskich zwróci się do Warszawy o zmianę przepisów. Podobny problem pojawił się kiedyś w czasie powodzi. Te przepisy już zmieniono. Teraz życie napisało kolejny scenariusz i potrzebna jest kolejna zmiana. Zaznaczam jednak, że z pomocą dla obywateli Ukrainy nie będzie my czekać na te zmiany”.

Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Maria Remiezowicz zaznaczyła, że “na liście jest kilka osób, których leczenie możliwe jest w Poznaniu. Czekamy tylko na decyzję kto i kiedy przyjedzie do nas. Wszystkie te osoby są w stanie zagrażającym życiu. Już wiemy, że jedna osoba z ranami postrzałowymi trafi do Szpitala im. Józefa Strusia”.

Andrzej Soboń z Biura Prezydenta UMP poinformował także, że „Miasto Poznań zadeklarowało pomoc dla ukraińskich dzieci. Korzystając z doświadczeń z 2008 roku – zaprosiliśmy wtedy dzieci z dotkniętej wojną Gruzji – przyjmiemy w okresie letnim grupę 20-40 dzieci z Charkowa i innych miast ukraińskich. Miasto zapewnia atrakcyjny pobyt dzieci w Poznaniu i program turystyczny. Oprócz różnego rodzaju rozrywek, jakie Poznań i Metropolia oferują w czasie letnim, duży nacisk położymy na warsztaty z szeroko rozumianego zakresu edukacji obywatelskiej. Dzieciom, które będą tego potrzebować zaoferujemy pomoc psychologów ukraińskich.”

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz