K U L T U R A

Poznań poetów i muzyki! Startuje kolejny festiwal

Poznań Poetów 2016 - Eugeniusz Tkaczyszyn - Dycki  Foto: Maciej Kaczyński /CK Zamek

Poezja okazuje się ważna (lub nieważna) dla rządu, który w tym roku nie przyznał dotacji na jedno z największych i najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce. Pytanie, czy poezja ma znaczenie, gdy Lech przegrywa z Legią, rośnie inflacja, spada bezrobocie, kogoś boli ząb, a zakochani spotykają się na kwadratowych skwerach? Czy jest w naszym życiu miejsce dla wierszy?

Poznań Poetów Na te pytanie po raz kolejny odpowiadać będą goście Festiwalu Poznań Poetów. To nie jest wydarzenie dla wtajemniczonych, ale dla zwykłych zjadaczy chleba i tych w BMW, w eleganckich garniturach i tych z kredytem na lat trzydzieści.

Skąd jednak pewność, że tzw. język korzyści (kapitalna fraza Kiry Pietrek, laureatki ubiegłorocznego stypendium im. Barańczaka) w czymkolwiek jest skuteczniejszy od języka poetyckich odlotów – pyta kurator profesor Piotr Śliwiński w zaproszeniu na rozpoczynający się w poniedziałek Festiwal

W pięciodniowym programie odnotować warto muzyczne wydarzenia z literaturą w tle.  Jest ich sporo!

Swoje gusta muzyczne prezentować będą Piotr Sommer, znakomity poeta i tłumacz poezji anglosaskiej, Adam Wiedemann, czołowy poeta i prozaik swego pokolenia, a ponadto wyborny krytyk muzyczny oraz Edward Pasewicz – poeta, powieściopisarz i kompozytor. Będzie także Dyskoteka, gdzie poeci i poetki zdradzą swoje niskie i wysokie upodobania, pikanterii dodaje fakt, że w roli prowadzącego wystąpi krytyk literatury.

Interesująco zapowiada się rozmowa “Bob Dylan, Leonard Cohen. Sceny z życia i twórczości”. Dwóch pieśniarzy i poetów pierwszej miary, jeden wyróżniony przez Akademię Szwedzką, drugi niedawno zmarły, będą bohaterami wieczoru złożonego z fragmentów zarejestrowanych filmów, koncertów, wywiadów, zaś profesorowie Jerzy Jarniewicz i Adam Poprawa oprowadzą po ich życiu i sztuce.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu będzie spotkanie z Krystyną Miłobędzką. Wieczór wierszy oszczędnych w słowa, które konsekwentnie od lat zapisuje poetka z podpoznańskiego Puszczykowa. Rozmowie towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Wacława Zimpla, laureata Paszportu Polityki.

Festiwal zakończą Pierwsze Ogólnopolskie Mistrzostwa Slamu Poetyckiego

Pojedynki na słowa odbywają się w stolicy Wielkopolski regularnie, w kilku cyklach i na kilku scenach, przez cały rok. Najlepsi polscy slamerzy zmierzą się ze sobą w finale podczas Festiwalu Poznań Poetów. W ślad za innymi państwami, gdzie slamy są już o kilka kroków dalej – zgromadzona publiczność wybierze po raz pierwszy w historii mistrza kraju w slamie poetyckim.

Stałymi wydarzeniami Poznania Poetów są gale wręczenia nagród: im. Klemensa Janickiego, Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza i Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Szczegółowy program: www.poznanpoetow.pl

Poznań Poetów - poetycki slam

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Kaczyński /CK Zamek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz