POZnań

Poznań obniży czynsze przedsiębiorcom w miejskich lokalach

Ulica Woźna - widok ma domku budnicze na Starym Rynku  Foto: T. Dworek

ZKZL obniży stawki czynszowe najemcom miejskich lokali użytkowych od 17 października, czyli od daty obowiązywania czerwonej strefy w Poznaniu, do końca 2020 roku. O 50% zostanie obniżony czynsz dla wszystkich podmiotów gospodarczych, które ze względu na wprowadzone obostrzenia nie mają możliwości prowadzenia działalności. Obniżka dotyczy między innymi klubów muzycznych i klubów fitness. Branże gastronomiczna i turystyczna, w tym biura podróży, będą mogły wnioskować o obniżenie czynszu o 25%.

O takie wsparcie będą mogli ubiegać się wszyscy przedsiębiorcy, którzy wykażą spadek przychodów o 25% w stosunku do miesiąca poprzedzającego wprowadzenie nowych obostrzeń lub spadek dochodów w październiku 2020 w stosunku do października ubiegłego roku. Pomoc nie będzie obejmować najemców, których nie dotyczą nowe obostrzenia związane z wprowadzeniem w Poznaniu strefy czerwonej, lub którzy nie odnotowali spadków dochodów w wyżej wymienionych okresach.

Miasto Poznań oraz ZKZL na bieżąco śledzą sytuację najemców, jak również działania rządu, który w ubiegłym tygodniu deklarował wsparcie m.in. dla branży gastronomicznej i branży fitness. ZKZL pracuje nad kolejnymi scenariuszami, bierze pod uwagę kilka wariantów i będzie dostosowywać działania do aktualnej sytuacji w kraju.

Do końca tygodnia na stronie internetowej spółki zostaną umieszczone wszystkie dokumenty niezbędne do uzyskania obniżki czynszu. Przedsiębiorcy ubiegający się o jego zmniejszenie, którzy dostali już faktury za korzystanie z lokali za październik, otrzymają ich korekty, uwzględniające obniżkę czynszu.

Pieniądze, jakie ZKZL pobiera z czynszów z lokali użytkowych, są wykorzystywane na utrzymanie i remont lokali komunalnych. Każdy ubytek w tych przychodach obniża możliwości wsparcia podstawowej funkcji ZKZL, jaką jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych poznaniaków. Obniżając czynsz najmu najemcom lokali użytkowych, ZKZL jako przedsiębiorca dzieli się z nimi konsekwencjami ograniczeń wprowadzanych przez rząd w związku z pandemią. Dopóki rząd nie podejmie kroków, które pomogą przedsiębiorcom złagodzić skutki pandemii oraz wprowadzonych obostrzeń, koszty pandemii ponoszą wszyscy: rząd, samorządy i przedsiębiorcy – informuje Łukasz Kubiak, rzecznik ZKZL.

Św. Marcin - przystanek tramwajowy biletomat Foto: Tomasz Dworek
Użyte w artykule zdjęcia: T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz