BizNews

Poznań kolebką firm IT

Cognifide - Miro Walker  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Pomysł Miro Walkera, londyńczyka z poznańskimi korzeniami, oraz jego wspólnika Stuarta Deana okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. W zaledwie kilka lat z „garażu” na poznańskich Winiarach Cognifide trafiło do światowej pierwszej ligi, wprost pod skrzydła sir Martina Sorrella, założyciela i prezesa holdingu komunikacyjnego WPP.

Beneficjentami sukcesu firmy są nie tylko jej pracownicy, ale także lokalne społeczności – od środowisk informatycznych po uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Cognifide Polska zatrudnia obecnie w Poznaniu ponad 190 osób i zapowiada dalszą ekspansję, w tym także za ocean.

W Londynie, gdzie powstawała firma ciężko znaleźć dobrych programistów. Najlepsi specjaliści są w Polsce – mówi Miro Walker. I mimo, że jest anglikiem świetnie posługuje się językiem polskim – W pracy na co dzień posługujemy się językiem angielskim, ale jeśli trafi do nas ktoś nie znający mojego ojczystego języka, a zobaczymy w nim potencjał. To pomożemy mu przyswoić język, aby mógł bez przeszkód z nami pracować.

W ostatnich 3 latach poznańska firma IT Cognifide Polska zatrudniła ponad 130 nowych pracowników. To ogromny sukces spółki, która jeszcze dekadę temu miała swoją siedzibę w pomieszczeniu gospodarczym jednej z willi przy ulicy Źródlanej, a jej zespół tworzyło zaledwie kilka osób.

Na pomysł założenia w Poznaniu centrum operacyjnego, w którym polscy programiści współpracowaliby z największymi na świecie koncernami, wpadł Miro Walker, angielski przedsiębiorca z polskimi korzeniami, wraz ze swoim wspólnikiem Stuartem Deanem. Pod koniec marca 2005 roku w Londynie zarejestrowali spółkę Cognifide, a niespełna 3 miesiące później otworzyli biuro w Poznaniu.

Nazwa firmy powstała z połączenia 2 angielskich słów – cognition (poznanie) oraz fidelity (wierność, oddanie). W przekonaniu właścicieli najlepiej oddawały one wartości, którymi zamierzali kierować się w swoim biznesie.

Dzisiaj niewiele osób pamięta, że firma, która jest obecnie znaczącym partnerem Adobe i Sitecore i obsługuje największe na świecie koncerny, zaczynała w warunkach iście spartańskich – opowiada Albert Cenkier, jeden z pierwszych pracowników Cognifide Polska, obecnie jej dyrektor techniczny. – To właśnie w przybudówce na Winiarach powstał nasz pierwszy projekt – Map of Medicine®, do tej pory stosowany przez lekarzy na całym świecie. Prawdziwy przełom to lata 2009-2010 i pozyskanie takich klientów jak Virgin Media, Investec, Skype oraz GSK. Współpraca z nimi zaowocowała rok później przeprowadzką 60-osobowego zespołu do obecnej siedziby w nowoczesnym budynku Murawa Office Park.

Programiści Cognifide tworzą platformy marketingowe i aplikacje internetowe znanych na całym świecie marek. Powstają one w oparciu o zaawansowane systemy zarządzania treścią z wykorzystaniem technologii Java i .NET.

Klientami Cognifide są największe międzynarodowe korporacje. W ostatnich 10 latach firma prowadziła projekty dla takich potentatów jak m.in. Skype, Investec, Roche, Virgin Media, John Lewis, Allianz, Chivas, Sportingbet, GSK, The Royal Bank of Scotland, Direct Line Group, Shell czy Telegraph Media Group. Dzięki pracy polskich programistów w Poznaniu powstają aplikacje internetowe marek o światowym potencjale i zasięgu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz