Aglomeracja Ławica POZnań

Poznań – Frankfurt: delete

samolot  Foto:

samolotPoznaniacy stracą od 4 maja jedno z porannych połączeń lotniczych do Frankfurtu nad Menem. Polskie Linie Lotnicze LOT stwierdziły, że było ono nieopłacalne.

Do tej pory z Ławicy realizowane były 3 połączenia do Frankfurtu, dwa LOT-u i jedno Lufthansy o 7.45, 12.45 i o 10.50.

LOT swoją decyzję o likwidacji tego typowo biznesowego rejsu – Poznań-Frankfurt tłumaczy ekonomią. Linia była nie rentowna, rejsy miały obłożenie średnio na poziomie poniżej 50 proc.

Biznesmeni także poznańscy coraz częściej korzystają z projektów umożliwiających wynajem bądź współwłasność samolotów. Taką ofertę dla biznesu ma poznańska firma Sky Share Club. Program działa dzięki coraz bardziej popularnemu trendowi konsumenckiemu w zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych, który jest związany z nabywaniem dóbr luksusowych tj. nieruchomości, samolotów czy jachtów w formie współwłasności. Być może w przyszłości prywatni przewoźnicy przyczynią się do wzrostu ruchu lotniczego w Poznania, tymczasem ostatnie wydarzenia w Afryce wpłynęły negatywnie na wykorzystanie potencjału Ławicy.

W lutym z usług poznańskiego lotniska skorzystało 72 772 pasażerów. Łącznie od stycznia do lutego 2011 roku na Ławicy odprawiono 156 306 osób, co – porównując z analogicznym okresem w roku 2010 – oznacza wzrost ruchu pasażerskiego na poziomie 5,8%.

Odwołanie planowanych rejsów czarterowych do Egiptu (Sharm-el-Sheikh i Hurghada) – dokąd z Poznania można latać cały rok – wpłynęło na obniżenie liczby pasażerów obsłużonych w lutym. Od 1-go do 5-go lutego odbyło się sześć rejsów do/z Egiptu, przy czym pasażerowie głównie przylatywali do Poznania – odleciały tylko dwie osoby. Kolejny rejs odbył się 11-go lutego – do Egiptu udało się 45 osób. Łącznie w lutym odwołano osiem rejsów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz