Stare Miasto

Poznaj zdobywcę Złotej Fujary!

Kapela Maliszow  Foto:

17 czerwca rozpoczyna się Ethnoport, impreza, która ściąga nad Wartę tysiące miłośników muzyki etnicznej. A już dziś Klub Dragon zaprasza do zapoznania się możliwościami poznańskiej sceny etno/folk.

Dragon Folk Fest to oddolna inicjatywa prezentująca potencjał poznańskiej sceny folkowej, a także artystów spoza stolicy Wielkopolski, związanych z wyjątkowym miejscem na kulturalnej mapie miasta – klubem Dragon, zawsze otwartym na ludowe dźwięki i wydarzenia z różnych zakątków świata.

W organizację imprezy włącza się również etnoteka.pl – Subiektywna Kolekcja Rękodzieła i Muzyki. Całe wydarzenie rozpocznie o 15:00 jarmarkiem rękodzieła z Beskidu Niskiego. Na stoiskach będzie można nabyć wyroby ludowych góralskich artystów. Około 16:00 nastąpi uczta dla ciała – specjalnie na tę okazję w podwórzu klubu Dragon rozpocznie się bałkański grill.

Już od 18:30 królować będzie muzyka – w wyjątkowych przestrzeniach Dragona stanie kilka scen – plenerowa na dziedzińcu, górna w Małym Domu Kultury i główna na parterze klubu. Zagrają aż cztery kapele, dla których ludowa tradycja stanowi doskonały punkt wyjścia do twórczej pracy. Organizatorzy Dragon Folk Fest przewidują nagrodę specjalną – „Złotą Fujarę” dla najlepiej prezentującej się grupy. To nietypowe trofeum z pewnością będzie ciekawą pamiątką w dorobku wybranej kapeli.

Po koncertach, równolegle na dwóch parkietach rozpocznie się taneczne after-party w rytmach worldbeat.

Dragon Folk Fest – program

15 :00 Jarmark rękodzieła z Beskidu Niskiego
16: 00 Bałkański Grill
18:30 koncerty
18:30 Koqrki (dziedziniec)
19.15 Kapela Maliszów (MDK)
20.00 Kapela z Orliczka (scena główna)
21.00 Vidlunnia (scena główna)
22:30 Afterparty – DJ Balkan, dj empe

Na Dragon Folk Fest wystąpią:

Koqrki – Grupa Warsztatowa Śpiewu Bałkańskiego – inicjatywa prowadzącej warsztaty Małgosi Wosińskiej (The Tsigunz) oraz akompaniujących muzyków Malwiny Paszek (akordeon, piano, lira korbowa) i Macieja Mustafy Giżejewskiego (bębny obręczowe, darbuka, tapan). Projekt od kilku miesięcy realizowany jest w Małym Domu Kultury klubu Dragon. Co tydzień uczestniczki warsztatów poznają pieśni z Tracji, Rodopów, Karpat czy Kosowa. W czasie Dragon Folk Festu zabiorą nas na wycieczkę w czasie i przestrzeni na południe Europy.

Kapela Maliszów – muzykująca rodzinka z Beskidu Niskiego reprezentuje typowy dla Karpat melanż muzyczny, który od wieków tańcuje od Pogórza po Bałkany. Liderem jest (Ojciec) multiinstrumentalista Jan Malisz, wokalnie wspierany przez partnerkę życiową Edytę i najmłodszą Zuzę. Na skrzypkach – powoli wchodzący w dorosłe, muzyczne życie – syn Kacper. Poprowadzą przez łemkowskie i bojkowskie pagórki, ukraińskie (huculskie) stepy, rumuńskie szczyty Transylwanii, węgierską pusztę, macedońskie pola by na koniec oddać hołd wszędobylskim Celtom. W 2010 roku wydali płytę „Lot nad Karpatami”, zawierającą w połowie kompozycje Jana Malisza inspirowane muzyką Karpat, a w połowie autorską interpretację tematów łemkowskich, bojkowskich, cygańskich, bałkańskich, transylwańskich, macedońskich i innych. Kompozycje z tego albumu będzie można oczywiście usłyszeć podczas poznańskiego występu grupy.

Kapela Maliszow

fot: http://www.myspace.com/kapelamaliszow

Vidlunnia to bardzo świeże zjawisko na poznańskiej scenie. Zespół powstał w 2010 r. Nazwa ta pochodzi z języka ukraińskiego i oznacza ‘echo’, które ma symbolizować przestrzeń natury i muzyki. Główną inspirację stanowią pieśni tradycyjne z Ukrainy, Białorusi i Polski wyznaczające rytm życia ludzi wsi. „Tęsknimy za dawnym brzmieniem muzyki i obrzędowością czasów naszych babć. Swoją muzyką chcemy przenieść słuchacza do mikrokosmosu tradycyjnej kultury jednocześnie umiejscawiając ją we współczesnym kontekście” – mówią dziewczyny z Vidlunni. Obok śpiewokrzyku i ludowej stylistyki gry na instrumentach, pojawiają się brzmienia syntetyczne, instrumenty związane z kulturą Zachodu wzbogacane instrumentarium z innych kultur tradycyjnych. W tym roku zespół zakwalifikował się do XIV KonkursuMuzyki Folkowej Polskiego Radia podczas prestiżowego festiwalu „Nowa Tradycja ” w Warszawie.

fot: http://www.myspace.com/vidlunnia

Kapela z Orliczka istnieje od 2003r. Ich pierwsze próby i koncerty odbywały się w maleńkiej wsi Orliczko w woj. wielkopolskim. Kapela ma na koncie koncerty w kraju i za granicą oraz wiele nagród i wyróżnień na najważniejszych festiwalach (m.in. III nagroda na Mikołajkach Folkowych w Lublinie). Repertuar kapeli tworzą nowe interpretacje pieśni i piosenek ludowych. Atutem zespołu są wspaniale ze sobą współbrzmiące białe głosy i całkowicie akustyczne instrumentarium (wiolonczela, trąbka, perkusja, gitara akustyczna, basowa oraz instrumenty perkusyjne). Warte zauważenia i budzące wiele pozytywnych emocji są nowoczesne aranżacje utworów ludowych. Nasze koncerty są barwnym spektaklem ponieważ czerpiemy z tradycji to, co najcenniejsze – mówią o swojej twórczości sami muzycy.

Fot: http://www.myspace.com/kapelazorliczka

Po koncertach – afterparty na dwóch poziomach klubu Dragon. Na parterze za konsolą zasiądzie DJ Balkan i wypuści taneczne rytmy – od bałkańskich dęciaków po pijackie zawodzenia rosyjskich bardów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz