K U L T U R A

Pożegnanie lata na Lednicy

Żywy Skansen  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Żywy Skansen Foto: lepszyPOZNAN.pl / agRodzinne imprezy organizowane w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach mają swoich stałych bywalców. Można spędzić tutaj praktycznie cały dzień. Za każdym razem jest tutaj wiele atrakcji dla najmłodszych oraz starszych gości. Można również zjeść regionalne przysmaki. Najbliższa okazja, by wybrać się do popularnego skansenu będzie już w najbliższą niedzielę (8.09).

Pożegnanie Lata to impreza adresowana do wszystkich, którzy interesują się życiem i zajęciami gospodarskimi na dawnej wsi – wyjaśniają organizatorzy – jej celem jest przybliżenie publiczności wybranych dziedzin życia mieszkańców dawnej wsi.

W wiejskich, zabytkowych zagrodach i chatach będzie można zobaczyć jak kiedyś przygotowywano się jesienią do nadchodzącej zimy. Będziemy mieli okazję zobaczyć jak zajmowano się plonami, zbierano surowce, robiono zapasy jedzenia na zimę i najbliższy rok.

Zawsze sporą popularnością cieszyły się degustacje tradycyjnie wykonywanych potraw. Dzięki temu starsi mogą sobie przypomnieć smaki znane z dzieciństwa, a najmłodsi poznać nowe czasami dla nich potrawy. W niemal każdej z zagród będzie się coś działo. Między innymi pieczenie chleba, smażenie powideł, pieczenie bambrzoka, żniwa chmielowe, łuskanie fasoli, czy kiszenie kapusty.

Warto będzie także zobaczyć jak skręca się powrozy, plecie się wieńce dożynkowe lub  toczy naczynia na kole garncarskim . To oczywiście tylko niektóre atrakcje, na które możemy liczyć. Tradycyjnie oblegana będzie zapewne Kuźnia ze Skrzetusza, gdzie wykuwane będą zawiasy i podkowy.

Na nawsiu będzie można zakupić wiejskie produkty, a także dzieła ludowych artystów i rękodzielników – zachęcają organizatorzy – dla chętnych oferujemy możliwość przejażdżek bryczką i w siodle.

Imprezie towarzyszyć będzie Laboratorium Smaku: Dary Lata 2013, Targ wiejski produktu lokalnego i tradycyjnego oraz Konkurs Wielkopolska Nalewka Roku 2013. Najmłodsi będą mogli brać udział w warsztatach tworzenia zabawek, biżuterii, ozdób z masy solnej i naturalnych materiałów czy introligatorskich. Zaprezentują się także zabytkowe samochody.

Wraz z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy portal lepszyPOZNAN.pl zaprasza na Pożegnanie Lata w niedzielę 8 września od 10:00 do 18:00.

Żywy Skansen Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz