Stare Miasto

Pożegnanie Dworca Poznań Główny

Dworzec Główny w Poznaniu ok. 1924 roku  Foto: Dworzec Główny w Poznaniu ok. 1924 roku

Dworzec Główny w Poznaniu ok. 1924 roku Foto: Dworzec Główny w Poznaniu ok. 1924 rokuStary Dworzec Główny być może nie był najpiękniejszy. Także na niego narzekaliśmy. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy można tam było znaleźć mydło i powidło, ale trudno było znaleźć informację turystyczną. Choć mamy już od ponad roku nowy budynek, pasażerów trudno było przekonać, by z niego korzystali. Nadal chętniej czekali na swoją banę w starym, wysłużonym budynku.

Od dzisiaj pasażerowie nie mają już wyboru. Muszą “pokochać” nowy budynek Dworca Głównego, bo ten stary został po prostu zamknięty. Ja wiem, że oni nas nie kochają… Ale my ich będziemy tak długo kochać, aż oni nas wreszcie pokochają. Ten cytat z kultowego filmu trochę pasuje do całej sytuacji.

Nie chodzi wcale o marudzenie dla marudzenia. Jednak przy budowie całego kompleksu nie słuchano merytorycznych uwag różnych środowisk. Można także odnieść wrażenie, że inwestora nie bardzo interesowało to, co będzie wokół całej inwestycji. Przy czym nie chodzi o posadzenie zieleni, ale o ludzi którzy mają z tego kompleksu korzystać. Nie bez powodu często się słyszy złośliwośc, że tak naprawdę jest to centrum handlowe do którego niestety musiano dobudować przystawkę nazywaną dworcem.

Dworzec kolejowy w Poznaniu, 1924 r

Co będzie dalej ze starym budynkiem Dworca Poznań Główny? Były pomysły, by przywrócić mu dawny, historyczny wygląd. Musimy poczekać na ujawnienie planów przez właściciela.

Dzisiaj odbyło się symboliczne pożegnanie dworca, który funkcjonował od 1879 roku. Trzech żałobników złożyło wieniec, zapaliło znicz, i zadumało się nad odejściem nie tylko budynku, ale również poznańskiej gospodarności – wyjaśnili pomysłodawcy tej “uroczystości”.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • przecież to jest kpina, zrobiono z Poznaniaków barany i sprzedano im galerię pod nazwą dworca. nie ma siły, żeby polubić ten bubel ze szkła i amelinium. To jest gigantyczny problem dla miasta. Tą chorą elewację chlebaka będzie trzeba co 3 miesiące myć, zeby wyglądała jako tako, to kosztuje, światełka po zmroku w kolorze stadionu też kosztują i coraz częściej latarnie gasną w innych częściach miasta po zmroku. Grobelny przed trybunał!!! O ile się wykręcił z Kulkczykparku to teraz przegiął.

    Proponuję BOJKOT ZCK, bilety można kupić przez internet albo na zachodnim. zakupy można robić wszędzie ale na dworcu? sic!

    Za 10 lat ten bubel będzie wyglądać jak dzisiaj ALFA, to jest ta sama technika tylko parę lat później. To nie ma szans, żeby po 20-30 latach wyglądało na zadbane. Można powiedzieć, że Grobelny wcisnął nam ALFE na dworcu.