POZnań

Powstanie Wielkopolskie. Kartki z Matkami Chrzestnymi

kartki Matki Chrzetne  Foto: materiały prasowe

Na Poczcie Polskiej można kupić kartki z limitowanej edycji przedstawiające cztery Matki Chrzestnymi Powstania Wielkopolskiego – Anielę Tułodziecką, Helenę Rzepecką, Janinę Omańkowską i Zofię Sokolnicką. Od 27 grudnia 2018 roku, przez 28 dni, będzie można je ostemplować okolicznościowym datownikiem, przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego to projekt Fundacji Kochania Poznania, który ma na celu przypomnienie Polakom i Polkom, że za zwycięskim powstaniem stoją także kobiety.

Od dawna byłem zafascynowany tym, jak dobrze przygotowane zostało Powstanie Wielkopolskie. Rok temu zacząłem się zastanawiać jak to się wydarzyło, że na terenie zniemczonym od dziesiątek lat było tylu patriotów i patriotek. Moją uwagę zwróciło Towarzystwo Przyjaciółek Wzajemnego Pouczania się oraz Opieki nad dziećmi „Warta” założone w przez Anielę Tułodziecką. – mówi twórca idei Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego, dr Paweł Cieliczko

W 100-lecie przysięgi kościuszkowskiej członkinie tego towarzystwa rozdały dzieciom z ubogich rodzin ponad 1000 egzemplarzy polskich książek. Okazało się to jednak mało przydatne, ponieważ dzieci nie potrafiły czytać po polsku. Wtedy zaczęła się ciężką i odważna praca tych kobiet. Organizowały tajne komplety, w których uczestniczyło 1000 uczniów i uczennic rocznie, pisały podręczniki dla uczniów oraz metodyczne, dla nauczycieli.

W kompletach uczono nie tylko języka polskiego, ale także historii Polski, czytano literaturę polską, uczono pieśni patriotycznych i religijnych. To właśnie te niezwykłe kobiety, wychowały pokolenie ludzi, którzy we właściwej chwili stanęli w pierwszym szeregu, by walczyć o wolną Wielkopolskę w odrodzonej Polsce.

Długo szukałem terminu, który trafnie określiłby grupę kobiet, które poświęciły się edukacji w ówczesnych, ciężkich czas. W końcu wpadłem na „Matki Chrzestne powstania Wielkopolskiego. – dodaje dr Paweł Cieliczko.

Kartki wraz z datownikiem okolicznościowym z hasłem: Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego dostępne są w okienku filatelistycznym w Urzędzie Pocztowym Poznań 2, przy ul. Głogowskiej 17. Datownik będzie można używać przez 28 dni licząc od 27 grudnia 2018 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz