POZnań

Powstanie Warszawskie – pamiętamy również w Poznaniu

Powstanie Warszawskie 1944  Foto: Powstanie Warszawskie 1944

Poznaniacy, dla których tak ważne i wciąż żywa jest pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918 roku, pamiętają również o Powstaniu Warszawskim 1944. W tym zrywie brało udział i zginęło również wielu mieszkańców z Poznania i Wielkopolski.

Uczestnicy Powstania Warszawskiego chcieli wyswobodzić stolicę. Nie chcieli ginąć, ale rozpoczynając zbrojną walkę z pewnością się z tym liczyli.

Oprócz akcji zbrojnych w Warszawie toczyło się normalne życie. Normalne, na tyle, na ile pozwalały warunki.

Działała powstańcza poczta, kuchnie. Młodzi, zakochani powstańcy starali się wykorzystać każdą przerwę w walkach tylko dla siebie. Spotykali się, pobierali. Starali się żyć zapominając choć na krótko o wojennym koszmarze.

Właśnie tym ludziom zawdzięczamy wolność. Pamiętajmy o nich szczególnie dzisiaj. Tak, jak pamiętamy i dziękujemy Powstańcom Wielkopolskim.

Uroczystości z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się od złożenia kwiatów przy tablicy Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. Dominikanów o godzinie 15:00.

Później zostanie odprawiona zostanie msza święta w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry, zamówiona przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Zarząd Okręgu Wielkopolska. Rozpocznie się ona o godzinie 15:30. Bezpośrednio po mszy, uczestnicy przejdą ulicami Fredry i al. Niepodległości pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w rejonie skrzyżowanie al. Niepodległości i Wieniawskiego.

Punktualnie o godzinie 17:00 w całym kraju, również w Poznaniu i innych miejscowościach w naszej metropolii, zabrzmią syreny alarmowe upamiętniające godzinę W.

Będzie to również początek głównych uroczystości w Poznaniu upamiętniających bohaterską walkę uczestników Powstania Warszawskiego.

Gdy tylko zamilkną syreny zostaną pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożone kwiaty.

Po uroczystości, około godziny 18:30, przewidziany jest koncert patriotyczny i wspólne śpiewanie pieśni powstańczych – zapowiadają przedstawiciele Urzędu Miasta.

W związku z uroczystościami obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na odcinku ul. Wieniawskiego od ul. Noskowskiego w stronę ul. Libelta. Natomiast od 14:00 do 19:00 na tym odcinku ul. Wieniawskiego obowiązywać będzie zakaz wjazdu.

Użyte w artykule zdjęcia: Powstanie Warszawskie 1944

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Na górnym zdjęciu żołnierze 1 plutonu dywersyjno-bojowego “Perkun” 3. kompanii zgrupowania Bartkiewicz (dawny pluton 1150) złożony z członków Kadry Polski Niepodleglej. Odpoczynek na gruzach kamienicy przy ul. Świętokrzyskej.