Aglomeracja

Powstaje Muzeum Enigmy

Enigma  Foto: wiki / Bob Lord

W przyszłym roku budynek u zbiegu ulic Św. Marcin i Kościuszki, znany dotąd jako Collegium Historicum, zmieni swoje przeznaczenie. Powstanie w nim bowiem Muzeum Enigmy. Urząd Marszałkowski przyznał właśnie dotację w wysokości 10,3 mln zł na jego budowę. Pozostałe koszty zwiazane z utworzeniem placówki pokryje Miasto.

Muzeum Enigmy z pewnością będzie nową wizytówką Poznania. Do tej pory placówka nie mogła powstać ze względu na kwestie finansowe. Istotnym problemem był również wybór lokalu, który mógłby zostać przeznaczony na ten cel. Po uzyskaniu dotacji unijnej sprawa stała się jasna, a my możemy podjąć działania, które doprowadzą do powstania Muzeum Enigmy w samym centrum Miasta – mówi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Wybór budynku, który ma zostać zaadaptowany na potrzeby nowego muzeum nie jest przypadkowy. W 2007 roku przed CK Zamek odsłonięto pomnik poświęcony Jerzemu Różyckiemu, Marianowi Rejewskiemu oraz Henrykowi Zygalskiemu – matematykom, którzy złamali kod Enigmy. Gmach znajdujący się obok pomnika będzie zatem dopełnieniem historii rozszyfrowania przez poznaniaków w 1932 roku zasad kodowania wiadomości przez niemiecką maszynę. Pod uwagę wzięto również fakt, że w CK Zamek działał przed wojną Wydział Matematyki, w którym to uczyli się kryptolodzy, a na miejscu gmachu Collegium Historicum działało Biuro Szyfrów Wojska Polskiego.

Cieszy mnie fakt, że pomieszczenie zostanie udostępnione przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, którego absolwentami są w końcu znakomici poznańscy kryptolodzy – dodaje prezydent Wiśniewski.

Budowa Muzeum Enigmy ma kosztować 15 mln zł. Urząd Marszałkowski przyznał jednak na ten cel dotację unijną w wysokości 10,3 mln zł. Pozostałe koszty stworzenia placówki pokryje już Miasto. Z nowej atrakcji turyści będą mogli skorzystać w 2017 roku.

W muzeum będzie można zobaczyć m.in. replikę Enigmy, którą przekaże Bogusław Wołoszański (znany z cyklu “Sensacje XX wieku”), multimedialną ekspozycję czy salę wykładową odtworzoną na wzór lat 30., czyli taką w której uczyli się wybitni poznańscy kryptolodzy.

To będzie nie tylko muzeum, ale również miejsce, które ma zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się naukami ścisłymi. W placówce chcielibyśmy pokazać historię poznańskich kryptologów w ciekawy sposób. Zwiedzający będą mogli liczyć nie tylko na tradycyjne eksponaty, ale również na replikę maszyny, za pomocą której będzie można zaszyfrować dowolną wiadomość. Rozważamy różne ścieżki zwiedzania – tradycyjną i tę bardziej zaawansowaną, podczas której, przechodząc do poszczególnych sal, trzeba będzie rozwiązywać różne zagadki, aby móc iść dalej – wyjaśnia pomysłodawca Muzeum Enigmy – Szymon Mazur, dziennikarz Radia Merkury.

Muzeum ma być także swego rodzaju wehikułem czasu dla zwiedzających.

To będzie muzeum sukcesu, bo wyczyn poznaniaków niewątpliwie do takich należał. Zwiedzających chcemy przenieść w czasy lat 30. XX wieku – tak aby każdy mógł poczuć klimat tamtej epoki – dodaje Mazur.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz