K U L T U R A POZnań

Posłuchaj Starego!

Audioprzewodniki w Starym Browarze - mapa, fot. archiwum MOOV More Video (1)  Foto:

Stary Browar to nie tylko nowoczesne centrum handlowe to także sztuka, działania artystyczne i edukacyjne jak warsztaty, spotkania z artystami czy kuratorskie oprowadzania. Czasem jednak trudno pomiędzy wizytą w sklepie z butami i zakupami chleba, mleka albo kosztowanej kreacji trafić do galerii albo nawet zauważyć dzieło sztuki! Stary Browar dla zainteresowanych nie tylko shoppingiem przygotował specjalne audioprzewodniki.

Zakładasz słuchawki i już wiesz, co prezentowane jest w Starym Browarze, poznajesz historię miejsca oraz otrzymujesz dawkę przydatnych informacji.

Instalacje Rafaela Lozano Hemmera, rzeźba Mr czy fotografie Vanessy Beecroft to tylko kilka dzieł, które można podziwiać w Starym Browarze. Tak wybitne przykłady światowej sztuki współczesnej, rzadko prezentowane w polskich muzeach i galeriach, są sporadycznie udostępniane szerokiej publiczności na wystawach czasowych. Tym bardziej cieszy fakt, że te i inne dzieła z kolekcji Grażyny Kulczyk są eksponowane na stałe w przestrzeniach otwartych Centrum. Ich unikalność wynika nie tylko z wysokiej wartości artystycznej i rzadkości występowania, ale także wielkiego formatu. Niewiele jest bowiem miejsc w Polsce, które mogą pozwolić sobie na ekspozycję dzieł o wymiarach 12 metrów na 5,5 metra (jak w przypadku instalacji Piotra Uklańskiego) czy ważących ponad 1,5 tony (jak kinetyczna rzeźba Choe U – Rama). Żeby je zobaczyć, nie trzeba kupować biletu ani stać w kolejce na wystawę – dzieła są ogólnie dostępne, można je podziwiać przy każdej wizycie w Starym Browarze.

Często jednak nie mamy pojęcia że instalacja którą mijamy jest dziełem sztuki. Teraz możemy już rozpoznać sztukę i usłyszeć opowieści o prezentowanych pracach  wypożyczając w Punkcie Informacyjnym centrum audiorzewodnik.
Słuchawki wypożyczane są ze zwrotną kaucją 50 zł Obsługa urządzenia jest intuicyjna – wystarczy skierować je na odbiornik zlokalizowany przy dziele sztuki, nacisnąć „start” i w słuchawkach usłyszeć informacje o danym obiekcie. Audioprzewodnik umożliwia realizowanie indywidualnej trasy zwiedzania i jest dostępny w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Istnieje także opcji zwiedzania Starego Browaru z przewodnikiem, można też pobrać bezpłatną mapkę z zaznaczoną lokalizacją dzieł sztuki i podstawowymi informacjami.

Podobny system wykorzystywany jest też od niedawna w Centrum Kultury Zamek w projekcie na 100 lecie – Szepty – Szmery – Krzyki czyli Glosolalia. Razem z Teatrem Republika Usta – Usta wędrujemy po zamkowych przestrzeniach mając w słuchawkach odgłosy minionych czasów, artystyczny komentarz do historii budowli.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz