POZnań

Popularne poznańskie imiona

I Flashmob Przedszkolaków na Starym Rynku - Poznań 09.06.2013 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Staszek, Jaś, a może Leon? Jakie imię wybrać? Co jeśli na świat ma przyjść dziewczynka? W tym trudnym wyborze być może pomocna okaże się lista imion najczęściej nadawanych w Poznaniu. W minionym roku prym wśród imion dla dziewczynek wiodła Zofia, natomiast najpopularniejszym imieniem dla chłopców był Franciszek.

Pierwszą trójkę imion żeńskich otwiera Zofia. Tym imieniem nazwano 108 dziewczynek. Na podium jest też Julia i Maja, kolejno 90 i 87 dzieci nosi to imię od 2015 roku. Wśród chłopców najpopularniejszy był Franciszek. Na to imię zdecydowało się 105 rodziców. Na dalszych pozycjach uplasował się Jan (103 chłopców) oraz Wojciech i Jakub (92 chłopców).

Podobają mi się tradycyjne imiona. Antoś, Jan, Hania czy Apolonia, takie jak nosili nasi dziadkowie. Jeśli będę wybierać to z pewnością zdecyduję się na któreś z tych – przekonuje spotkana w poznańskim Urzędzie Stanu Cywilnego Anna Kosela.

Jak wykazuje USC w Poznaniu, trendy w nadawaniu imion się zmieniają. Popularność zyskały tradycyjne, takie jak Stanisław, Antoni, Zofia czy Hanna. Tendencja powrotu do dawnych imion jest coraz silniejsza. Od stycznia do końca grudnia 2015 roku w Poznaniu pojawiło się 84 młodych Aleksandrów, 74 Staszków, a także 82 Zuzanny i 69 Marii.

Wysoko w rankingu popularności uplasował się Leon. Ignacy wyprzedził Tomasza. Stosunkowo niską pozycję zajęły imiona Maciej i Paweł (kolejno 21 i 20). Gabriela i Antonina zdeklasowały imię Anna. Na to imię zdecydowało się 39 rodziców, natomiast Gabriela i Antonina to wybór kolejno 54 i 53 osób.

W zestawieniu nie brakuje też imion oryginalnych i obco brzmiących. Te jednak zajmują odległe pozycje w rankingu popularności. W 2015 w Poznaniu przybyło 8 nowych Aleksów i 4 Brajanów, a także po jednym Napoleonie i Nemezjuszu. Wśród dziewcząt ciekawym imieniem poszczycić się mogą Jessica, Zoja i Dalia.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz