POZnań

Ponad 1.000 wraków rocznie usuwanych jest z poznańskich ulic

Wraki na poznańskich ulicach  Foto: SM Poznań

Rocznie usuwanych jest zazwyczaj ponad 1.000 różnego rodzaju samochodów, które już dawno nie służą właścicielom, za to są zagrożeniem i szpecą poznańskie ulice. W tym roku, tylko do końca lipca zniknęło już 508 wraków,

Poznańscy strażnicy miejscy ustalili właścicieli 374 porzuconych samochodów. Dzięki temu właśnie oni ponieśli koszty usunięcia wraków.

Do połowy wakacji najwięcej takich niszczejących samochodów, bo aż 143, usunięto z Jeżyc. Akcję usuwanie wraków prowadzono także na Nowym Mieście, skąd trzeba było wywieźć 113 wraków, na Winogradach i Piątkowie ich liczba wyniosła 110, na Grunwaldzie 98, a na Wildzie 42. Najmniejszą liczbą zgłoszonych wraków może pochwalić się Stare Miasto, gdzie trzeba było odholować tylko 2 wraki.

Straż Miejska tylko w sierpniu usunęła zdezelowane samochody między innymi z ulic Chociszewskiego, Grudzieniec, Ułańska, Różana, Staszica, Bonin, Stare Żegrze, Norwida, Krzesiny czy os. Piastowskiego. 

Jak informują poznańska Straż Miejska zgodnie z przepisami, wrakiem jest pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany. Niestety ustawodawca nie precyzuje, na co ma zwrócić uwagę osoba kwalifikująca pojazd jako nieużywany.

Dlatego strażnik musi opierać się na wizualnej ocenie wyglądu zewnętrznego samochodu, każdy przypadek rozważany jest indywidualnie – tłumaczy Przemysław Piwecki z poznańskiej Straży Miejskiej.

Pracownicy ZDM mają pół roku na to, ażeby dotrzeć do prawowitych właścicieli, obciążyć ich kosztami postępowania lub podjąć decyzję o dalszych losach samochodów. Wraki najczęściej trafiają do stacji demontażu, gdzie poddawane są recyklingowi.  

Porzucony samochód można zgłosić korzystając z formularza zgłoszeniowego dostępnego tutaj, dzwoniąc pod numer 986, bądź wysyłając maila na adres sm@um.poznan.pl. 

Użyte w artykule zdjęcia: SM Poznań

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Najwięcej wraków zdecydowanie na Piątkowe. Tam generalnie to jakaś mekka wraków.