smaczneGO

Polskie wina, cydry i zagrodowe sery – to lubimy! Coraz bardziej!

Gieno opowiada o serach  Foto: blogerchef.pl

Polskim winnicom udało się pokonywać biurokratyczne przeszkody i coraz szybciej zdobywają podniebienia smakoszy. Dobre recenzje zbierają wina świętomarcińskie ze Srebrnej Góry, po stu latach odrodziła się produkcja zielonogórskich win musujących, a rodzimi właściciele winnic pokazują swoją ofertę na międzynarodowych targach.

W sobotę w wildeckim Spocie spotkać będzie można najlepszych polskich winiarzy, wytwórców wysokiej jakości serów z małych serowarni oraz po raz pierwszy także producentów cydru rzemieślniczego.

Nie mniej dynamicznie na polski rynek wkroczyły cydry. Jeszcze dwa lata temu znaliśmy je tylko z oferty zagranicznych sieci handlowych. W ubiegłym roku swoje cydry sprzedawało już kilkudziesięciu polskich producentów.

Trudno ocenić, na ile na wzrost zainteresowania cydrem miało wpływ embargo Rosji na polskie owoce i warzywa oraz akcja „jedz jabłka – pij cydr”, na ile chęć sprawdzenia się polskich winoogrodników i piwowarów na nowym rynku, a na ile genetyczny rozwój.

W każdym razie chętnych do produkcji jest coraz więcej, a kolejne festiwale dowodzą, że przybywa także odbiorców. Cieszy szczególnie rozwój produkcji rzemieślniczej, ze świeżego soku jabłkowego, w większości wytrawnej, pozbawionej sztucznych dodatków: Cydr Ignaców Tomasza Porowskiego i Marcina Hermanowicza, Cydr Wielkopolski Katarzyny i Tomasza Rembowskich, Jabłecznik Trzebnicki Henryka Nowakowskiego czy Kwaśnie Jabłko Marcina Wiechowskiego.

Nie mniej dynamicznie rozwija się także polskie serowarstwo, którego rzemieślniczą część Gienio Mientkiewicza nazwał „serami zagrodowymi”. Różnorodność tych produkowanych w sposób tradycyjny serów, często w niewielkich, rodzinnych gospodarstwach musi budzić respekt. Niestety efektów żmudnej pracy rodzimych serowarów nie spotkamy w przeciętnym, polskim sklepie spożywczym.

Wielu z najważniejszych producentów polskich win, cydrów i serów będziecie mogli spotkać osobiście już w sobotę, 13 czerwca.

Akademia Kulinarna SPOT. to EAT, 13 czerwca 2015

11.00-14.00: Warsztaty wiedzy o polskich winach i cydrach w formie degustacji komentowanej, 17.00-19.00: Otwarta degustacja połączona ze sprzedażą polskich win, cydrów i serów

Więcej informacji https://www.facebook.com/events/805878926166211/

Winogrona

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz