POZnań

Polskie Siły Powietrzne na Poznań Air Show

6. Eskadra Lotnicza przygotowuje się do wylotu na Nato Tiger Meet - 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, Poznań - Krzesiny  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze – Poznań Air Show po raz kolejny odbędą się na poznańskiej Ławicy w weekend 19 i 20 maja.

W ramach wydarzenia odbędą się obchody upamiętniające 100-lecie Odzyskania Niepodległości, 100-lecie Postania Wielkopolskiego, obecne będą również Polskie Siły Powietrzne, które również obchodzą swój okrągły jubileusz.

Zdobycie przez powstańców wielkopolskich niemieckiego lotniska w podpoznańskiej wsi Ławica 6 stycznia 1919 r. miało istotny wpływ na przebieg powstania i na rozwój polskiego lotnictwa. Źródła historyczne podają, że powstańcy przejęli sprzęt lotniczy wart nawet 200 milionów marek niemieckich, w tym kilkadziesiąt gotowych do startu samolotów, zakonserwowane części kilkuset kolejnych maszyn, spore zapasy broni i amunicji.

Podczas Poznań Air Show oglądać będzie można wystawę statyczną, gdzie zostaną zaprezentowane historyczne samoloty. lecz największą atrakcję Polskie Siły Powietrzne zaprezentują na niebie, gdzie podziwiać będzie można „odrzutowe” akrobacje pilotów F16
z Tiger Demo Team Poland oraz MiG 29.

F-16 W polskich Siłach Powietrznych służą od 2006 roku i stacjonują w Krzesinach oraz w Łasku w liczbie 48 sztuk. Tylko jeden z nich jest specjalnie przygotowany do prezentacji, najbardziej zwariowany F-16 Polskiego Lotnictwa Wojskowego najlepiej prezentuje się w głębokich zakrętach, gdy na nasadach skrzydeł kondensuje się para wodna, tworząc jasne smugi wzdłuż kadłuba w agresywnym, tygrysim malowaniu. Niepowtarzalny ryk dopalacza, jedyny w swoim rodzaju kształt przynosi dumę, że to właśnie takie maszyny bronią polskiego nieba.

MiG-29 to samolot odrzutowy zaprojektowany w latach 70. ubiegłego wieku myśliwiec miał zastąpić starsze modele: MiG-21 i MiG-23. MiGi-29 w czasach zimnej wojny były jednymi z budzących największy strach sowieckich myśliwców. Dziś najwięcej maszyn tego typu w NATO mają właśnie Polacy, którzy na tych maszynach uczestniczą m.in. w operacjach dozoru przestrzenie powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Polscy piloci za sterami samolotu MiG-29 już nie raz zachwycili swymi manewrami widzów na pokazach lotniczych. Pierwsze kilkanaście sztuk tej maszyny trafiły do Polski w 1989 r. i od tamtej pory są one na usługach Polskich Sił Powietrznych. MiG-29 jest w stanie osiągnąć prędkość do 2445 km/h (2,3 macha).

Swój blok pokazowy mają również zagraniczne grupy pokazowe, które obecne są w Polsce w ramach NATO TIGER MEET. Organizator Poznań Air Show, Międzynarodowe Targi Poznańskie, zaprosił najlepszych pilotów służących w siłach powietrznych krajów członkowskich Sojuszu Północno-Atlantyckiego do zaprezentowania swoich umiejętności. Szkolenie wojskowe Nato Tiger Meet, które się odbędzie w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesianch, w dniach 14-25 maja, są zamknięte dla publiczności i jedyną możliwością zobaczenia tych samolotów z bliska będzie właśnie podczas Poznań Air Show. W bloku wystąpią zespoły: Saab JAS39 Gripen – Hungarian Air Force, F-16 – Belgian Air Force, Eurofighter Typhoon –Spanish Air Force, Saab JAS39 Gripen – Czech Air Force, Desault Rafale – French Air Force, Mi-24 – Czech Air Force

Poznań Air Show to trzy bloki pokazowe

BLOK I – 100-lecia Powstania Wielkopolskiego
BLOK II – NATO TIGER MEET
BLOK III – 100-lecie Lotnictwa

w sumie

720 minut pokazów
80 maszyn w powietrzu
35 pokazów solowych i grupowych
50 statków na wystawie statycznej

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz