K U L T U R A

Polski Teatr Tańca “Romeos & Julias Unplagued. Traumstadt”- zdjęcia

IMG_4022  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Przez weekend poznaniacy mieli okazję obejrzeć spektakl Romeos&Julias unplagued. Traumstadt, którego premiera miała miejsce 20 i 21 czerwca podczas Malta Festival Poznań 2021.

Przed rozpoczęciem spektaklu na widzów w holu Polskiego Teatru Tańca czekali artyści umieszczeni w przezroczystych klatkach. Te foliowe rekwizyty są częścią spektaklu oraz symbolem izolacji, maseczek i pogrzebów.
Spektakl wzbudził wiele emocji. Widzowie, którzy postanowili obejrzeć spektakl wychodzili z Teatru poruszeni. Artyści nagrodzili wielkimi brawami wychodzili do licznie zgromadzonej publiczności kilkakrotnie.

Na scenie wystąpili artyści Polskiego Teatru Tańca: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Piqué, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong – Adryańczyk.

Plaga koronawirusa zmusza do konfrontacji ze śmiercią. Narzuca fizyczne oddalenie, określane jako „dystans społeczny”. Trauma izolacji stymuluje refleksje o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć, jak kontakt i bliskość. Nasuwa się pytanie, jak radzono sobie z pandemiami w przeszłości? Renesans był epoką, w której odrodziły się fizyczność i indywidualność ludzkiego ciała: miłość, seks, ciało, śmierć, wolność, Eros i Tanatos… w jaki sposób Shakespeare mierzył się z doświadczeniem śmierci wywołanych minionymi plagami? Słynna scena na balkonie przywołuje skojarzenia z rozmowami prowadzonymi z dystansu w trakcie lockdownu. Bal maskowy u Capulettich zyskuje przez doświadczenia roku 2020 nowy wymiar. Podobnie konflikt pokoleń: młodych Julii, Romea, Tybalta, Merkucjusza, którzy padają ofiarą wojny toczonej przez rodziców. W przypadku pandemii mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, kiedy młodzi stanowili zagrożenie dla osób starszych, mniej odpornych na koronawirusa.

Czerpiąc z tych inspiracji – dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki – pragną stworzyć obraz Miasta.
Czy tytułowe Traumstadt okaże się „miastem marzeń” czy „miastem traum”?

W ubiegłych latach, Polski Teatr Tańca i niemiecki kolektyw artystyczny bodytalk zgromadzili na wspólnym koncie sukcesy na scenach Berlina, Lipska czy Mannheim, nagrodę Cologne Dance Theatre Prize za spektakl JEWROPE (2014) oraz tytuł „spektaklu roku”, który został przyznany polsko – niemieckiej koprodukcji „SOLIDARITOT” przez magazyn “tanz— Zeitschrift für Ballett, Tanz und Performance”(2019).

Spektakl „Romeos&Julias unplagued. Traumstadt” prezentowany był na scenach Berlina i Münster oraz podczas Asphalt Festival w Düsseldorfie i nagrodzony został owacjami na stojąco!

„Romeos & Julias unplagued .Traumstadt” to koprodukcja Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk we współpracy z asphalt festival i Teatrem w Pumpenhaus.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz