POZnań

Polska jest w CK Zamek

Michał Szlaga - Polska  Foto: M. Szlaga / CK Zamek

300 zdjęć, wybranych z tysięcy fotografii, które składają się na swoisty pamiętnik z podróży Michała Szlagi przez Polskę – wakacyjna wystawa pt. Polska w Galerii „pf” w Centrum Kultury Zamek jest efektem ponad 10 lat pracy fotografa.

Zdjęcia składające się na wystawę, wbrew wyrywkowej formie, tworzą spójną estetycznie całość. Na pozór przypadkowe kadry z podróży układają się z jednej strony w opowieść o Polsce, z drugiej – wychodząc poza warstwę dokumentalną – są zapisem poszukiwania piękna w codzienności i banalności.

Jak pisze Krzysztof Miękus, kurator wystawy: Michał Szlaga ogląda Polskę z perspektywy pociągu, z samochodu, czy jako przechodzień – rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie.

Wystawa POLSKA prezentowana jest w ramach zamkowego programu wakacyjnego PLAN B. Oglądać ją można codziennie od 12:00 do 20:00. 1 września Galeria „pf” zaprasza na spotkanie z artystą w ramach finisażu wystawy.

Michał Szlaga – ur. w 1978 roku, absolwent oraz wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się fotografią i wideo. Debiutował serią inscenizowanych autoportretów pod tytułem “What made me?”. Systematycznie dokumentuje polską rzeczywistość (“Reality” (2007), „Prostytutki” (2010). W latach 2000-2013 zajmował się fotografowaniem Stoczni Gdańskiej, na słynny już projekt „Stocznia” składają się fotografie dokumentujące ostatnie lata Stoczni Gdańskiej przed jej wyburzeniem. W 2016 roku cały projekt „Stocznia” trafił do kolekcji paryskiego Centrum Pompidou.

Użyte w artykule zdjęcia: M. Szlaga / CK Zamek , Maciej Kaczyński / CK Zamek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz