K U L T U R A

Polsko -Japoński Projekt Taneczny – “Młody Duch Tańca”

Polska -Japoński Projekt Taneczny - Młody Duch Tańca  Foto: materiały prasowe / FB

Spektakl w reżyserii Wiesława Dudka „Dzieci syberyjskie” będzie można obejrzeć w Auli Artis we wtorek, 30 września o godzinie 18:00. Impresja baletowa w choreografii Zofii Czechlewskiej, Krystyny Frąckowiak, Wiesława Dudka została zainspirowana prawdziwą historią 900 polskich dziewcząt i chłopców repatriowanych z Syberii i Mandżurii w latach 1919-1923.

Dzieci potomkowie Polaków, zesłane zostały na Syberię wskutek skomplikowanych losów naszego narodu – zesłańców politycznych, uchodźców wojennych, emigrantów zarobkowych pracujących przy budowie Kolei Transsyberyjskiej.

Sytuacja polskich rodzin uległa pogorszeniu po wybuchu rewolucji październikowej. Dzieci straciły bliskich, poczucie bezpieczeństwa co w rezultacie doprowadziło do skrajnej biedy i pogorszenia stanu zdrowia. Nie było nadziei na lepsze jutro. Na pomoc przyszli Anna Bielkiewicz i doktor Józef Jakóbkiewicz. To oni powołali Polski Komitet Ratunkowy Dzieci Dalekiego Wschodu i zajął się ich ewakuacją z Rosji do Japonii, gdzie otrzymał wsparcie od rządu Japonii i Japońskiego Czerwonego Krzyża.

Opieką otoczono ich w roku 1921 umieszczając w sierocińcu dobroczynnego towarzystwa buddyjskiego Fukudenkai w Tokio. Ponieważ sytuacja wzbudzała duże zainteresowanie dzieci odwiedziła cesarzowa Teimei.

Następnie dzieci pojechały do Stanów Zjednoczonych. Tam otrzymały pomoc ze strony tamtejszej Polonii. Nie byłoby to takie proste, gdyby nie pomoc ze strony japońskiej, która po raz pierwszy w historii takiej pomocy udzieliła dla obcego państwa.

Józef Jakóbkiewicz był także założycielem Zakładu Wychowawczego dla Dzieci Syberyjskich w Wejherowie.

Kolejna akcja ratowania dzieci polskich miała miejsce w 1922 r. i została przeprowadzona przez Japoński Czerwony Krzyż. Dzieci trafiły do Osaki. Po udzieleniu pomocy w tym wyposażeniu w odzież i obuwie, powrócili do Polski.
Polacy pozostali wdzięczni Japończykom za okazane serce i pomoc dla „Syberyjskich Dzieci”. Pomogli, kiedy sytuacja tego wymagała. Między innymi w roku 1995, kiedy to miasto Kobe dotknęło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi czy w roku 2011 kiedy to region Tohoku we wschodniej Japonii nawiedziło wielkie trzęsienie i tsunamii. Polacy okazali swoją wdzięczność́ i solidarność, organizując między innymi akcje pomocowe i charytatywne dla poszkodowanych.

Pomysłodawcą i głównym realizatorem „Dzieci Syberyjskich” jest Wiesław Dudek. Ambasador Polskiej Kultury, mąż sławnej na świecie japońskiej tancerki Shoko Nakamury w swojej edukacyjnej międzynarodowej pracy projektowej „Młody Duch Tańca” łączy kulturę polską i japońską w wyjątkowych spektaklach baletowych.

„Dzieci Syberyjskie” to fragment historii, ukazującej połączonych w działaniu dla dobra dzieci, Polaków i Japończyków.” „Dzieci Syberyjskie” to opowieść o bezinteresownej przyjaźni, pomocy, miłości ponad jakimikolwiek podziałami.” – czytamy na stronie wydarzenia.

Muzyka wybitnych polskich i japońskich kompozytorów – Chopin, Paderewski, Karłowicz, Szymanowski, Wieniawski, Zukeran, Hirai, Hisaishi, Yamada – w wykonaniu japońskiej pianistki Miho Kurihary i polskiego pianisty Marka Ciepierskiego jest dopełnieniem tego przejmującego obrazu dziecięcej tragedii, marzenia i powrotu do Ojczyzny.

Wiesław Dudek – realizator spektaklu, ojciec kilkunastoletniego syna zrodzonego z polsko-japońskiego związku chciałby, aby cały świat usłyszał, że przyjaźń polsko-japońska ma również mocne historyczne korzenie.

Wiesław Dudek – pomysłodawca oraz reżyser projektu. Wybitny tancerz, pedagog oraz założyciel i Prezes „Fundacji Duch Tańca Wiesława Dudka”.
Realizatorzy projektu:
Reżyseria: Wiesław Dudek
Aranżacja muzyczna oraz wykonanie: Marek Ciepierski oraz Miho Kurihara
Choreografowie: Krystyna Frąckowiak, Zofia Czechlewska
Kompozytorzy: J.I. Paderewski, H. Wieniawski, M. Karłowicz, F. Chopin, K. Szymanowski, K. Kubala, Zukeran, Hirai, Hisaiashi, Yamada, Minkus, Delibes, Vivaldi, Bayer, Auber i inni.
Reżyseria świateł: Adam Trautz

“Młody Duch Tańca” Polska -Japoński Projekt Taneczny

Aula Artis
wtorek, 30 sierpnia, godzina 18:00

Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Szkole Baletowej ul. Gołębia 8.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / FB

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz