K U L T U R A

Polska – Peru dwa bratanki

Polska - Peru - wystawa na Politechnice  Foto: materiały prasowe

Historię 90 lat współpracy pomiędzy Peru a Polską przedstawia wystawa otwarta na Politechnice Poznańskiej. To właśnie polscy naukowcy, inżynierowie mieli znaczący wpływ na rozwój andyjskiej gospodarki. Ekspozycja opowiada o ich osiągnięciach w tworzeniu zrębów nowoczesnego państwa peruwiańskiego.

Polska - Peru - wystawa na Politechnice Foto: materiały prasoweW XIX wieku w Peru inżynier Ernest Malinowski, który wybudował drogi, mennicę narodową, akwedukty, ale pamięć po sobie pozostawił udziałem w obronie granic Peru i budową Centralnej Kolei Transandyjskiej, docierającej w wysokich Andach do wysokości ponad 4800 m.n.p.m. Kolej jeździ po wybudowanych przez Malinowskiego wiaduktach do dziś, a jeszcze do niedawna był to najwyżej na świecie położony odcinek torów.

Możemy śmiało stwierdzić, że rozwój Peru, na który wpłynęła budowa kolei, mostów, dróg, systemów irygacyjnych oraz architektura cywilna i wojskowa, był możliwy w dużej mierze dzięki efektywnej pracy polskich specjalistów – mówiła podczas wernisażu Martha Chavarri Dupuy – Ambasador Republiki Peru w Polsce.

Innym Polakiem który w Peru odcisnął swą wielkość był profesor Edward Habich, inżynier i matematyk, który założył w 1876 roku w Limie pierwszą w Ameryce Południowej Wyższą Szkołę Inżynieryjno-Górniczą i był jej rektorem. Profesor Ryszard Małachowski, dyrektor Instytutu Architektury, był jednocześnie twórcą przebudowy Starego Miasta, przebudowy katedry i Pałacu Prezydenta oraz budowniczym szeregu reprezentacyjnych gmachów w w Limie, m.in.: Pałacu Arcybiskupiego, Pałacu Rady Miejskiej, projektant jednej z ważniejszych ulic stolicy – Paseo de la República.

Znaczącą rolę odegrał również Władysław Kluger, który zaprojektował i nadzorował system doprowadzający wodę z Andów do Limy. Aleksander Babiński, inżynier i geolog, wsławił się oszacowaniem wielkości złóż i możliwości wydobycia surowców mineralnych, opracowywał mapy znacznych obszarów kraju i plany kopalń.

Wystawa w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej potrwa do 15 kwietnia.

Otwarcie wystawy Polska Peru Foto: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz