Berdychowo Nowe Miasto POZnań

Politechnika buduje nowy rektorat

Rektorat Politechniki Poznańskiej (2)  Foto: materiały prasowe

Na Piotrowie powstanie nowy rektorat Politechniki Poznańskiej. Uczelnia podpisała umowę ze spółką Mostostal Warszawa S.A na realizację obiektu. Budynek będzie niemal zero-energetyczny stanowiący wdrożenie założeń budownictwa zrównoważonego. Prace potrwają 2 lata. Czy tym samym uczelnia wyprowadzi się z zabytkowego gmachu na Widzie?

Obiekt wkomponowany zostanie w istniejący układ przestrzenny Kampusu „Warta” pomiędzy istniejącymi budynkami Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej oraz Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania. Głównym projektantem budynku jest arch. Sławomir Rosolski, pracownik Politechniki, który wcześniej zaprojektował gmach Wydziału Architektury.

Rektorat Politechniki Poznańskiej (1) Foto: materiały prasowe

Będzie to pięciokondygnacyjny obiekt (jedna kondygnacja podziemna i cztery nadziemne) w formie szklanego prostopadłościanu z kamiennymi pilastrami elewacyjnymi. Wertykalne podziały pilastrów nadadzą Rektoratowi monumentalności oraz podkreślą ważność projektowanego budynku na tle całego Kampusu. Materiał szklanej fasady podkreśli nowoczesny charakter Politechniki Poznańskiej, natomiast użycie kamienia odwoływać się będzie do jej bogatej historii oraz tradycji. W szkle odbijać się będą obrazy otoczenia, dzięki czemu budynek wpisze się w kontekst otoczenia. Wokół budynku zaprojektowany został ciąg pieszy oraz samochodowy.

Centralny punkt wnętrza budynku to hall główny. Dwie klatki schodowe, windy i szachty technologiczne tworzą pion komunikacyjny, do którego przylegają pomieszczenia sanitarne, socjalne i techniczne.

Na czterech kondygnacjach naziemnych rozplanowano pomieszczenia służące pracy biurowej, takie jak np. gabinety, sale spotkań i pomieszczenia socjalne, zgodnie ze strukturą organizacyjną Uczelni. Na najwyższej kondygnacji budynku zlokalizowano dwie duże sale spotkań, służące reprezentacyjnym spotkaniom lub organizacji konferencji dla większej liczby uczestników. Na tym samym poziomie znajdą się także biura władz Politechniki.

REKTORAT – BUDYNEK NIEMAL ZERO-ENERGETYCZNY

Zarówno formę budynku, jak i elementy technicznego wyposażenia zaprojektowano tak, by spełniały wytyczne dla budynku o niemal zerowym zużyciu energii. Wykorzystany będzie system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zasilanym z komory czerpnej budynku WAWIZ, która zostanie w tym celu przebudowana. Budynek posiadać będzie osiem rekuperatorów. Zaprojektowano także system dystrybucji ciepła pomiędzy budynkami Kampusu.

Rozwiązania tego typu zastosowano w budynku WAWIZ, który po trzech latach użytkowania uzyskał ponadprzeciętne wyniki w zakresie niskoenergetyczności, dlatego można oczekiwać, że podobne – równie imponujące – wyniki osiągnie także nowy budynek. Sam gmach nie zawsze pozytywnie oceniany jest przez poznaniaków, na jednym z portali wskazano na podobieństwo z… fermą drobiu.

Budynek Wydziału Architektury i rektorat na Wildzie

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz