POZnań

Policjanci sprawdzają “jazdę na zderzak”

Mierzenie "jazdy na zderzak"  Foto: materiały prasowe / FB / KMP

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ruchu drogowego od 1 czerwca br. “jazda na zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych jest zakazana. Odstęp między pojazdami musi być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Wielkopolscy Policjanci dysponują sprzętem, który pozwala to sprawdzić.

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć komfort jazdy i czuć się bezpiecznie, „ jazda na zderzaku” i mruganie światłami, co ma sugerować pospieszanie kierowcy nie powinny mieć miejsca na drodze. To nie tylko niebezpieczne, ale również stresujące. A jak wynika z policyjnych statystyk „niezachowanie bezpiecznego odstępu” znajduje się w czołówce przyczyn zdarzeń drogowych.

Od 1 czerwca zmieniły się przepisy dot. jazdy na autostradach i drogach ekspresowych. Obowiązuje zasada minimalny odstęp = „pół licznika” co oznacza, że jeśli jedziemy z prędkością np. 100 km/h to powinniśmy zachować odstęp co najmniej 50 m od poprzedzającego pojazdu ( obostrzenie nie dotyczy momentu wyprzedzania ).

Policjanci z poznańskiej drogówki za pomocą specjalnego miernika sprawdzili, jak kierowcy przestrzegają tych przepisów. Efekt – kilka godzin pracy i ponad 50 ujawnionych nieprawidłowości.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / FB / KMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz