POZnań

Latające psy znów na Cytadeli

Latające Psy 19 - Poznań - 19.09.2020 r. (foto: Paweł Rychter  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Latające Psy 19 - Poznań - 19.09.2020 r. (foto: Paweł Rychter)

Pokazy psich umiejętności, porady na temat zwierząt, warsztaty i konkursy dla dzieci – to i wiele innych atrakcji czeka na poznaniaków i poznanianki na Cytadeli podczas Kejtrówki. Tradycyjnie można będzie zobaczyć też latające psy, czyli czworonogi, które zmierzą się w dyscyplinie dogfrisbee. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend. 

Coroczna Kejtrówka, czyli piknik dla właścicieli i miłośników psów odbywa się w ramach miejskiego programu “Kejter też poznaniak”. Jak zawsze na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji. Zobaczyć będzie można m.in. widowiskowe pokazy psów pasterskich i ratowniczych. Zaprezentowane zostaną także dyscypliny sportowe, w których biorą udział czworonogi (np. FlyBall).

W programie imprezy znalazły się również liczne prezentacje i prelekcje, poruszające m.in. kwestie mowy ciała oraz zmysłów psa czy kynoterapi i kynoedukacji. Będzie można także zasięgnąć porady weterynaryjnej i behawioralnej, np. na temat opieki nad zwierzęciem, w tym zasad pielęgnacji. Chętni dowiedzą się m.in, jak skutecznie przywoływać czworonoga oraz poznają sygnały ostrzegawcze i uspokajające. 

Miłośników i właścicieli kejtrów z pewnością zainteresuje specjalna prelekcja Anety Awtoniuk, popularnej behawiorystki zwierząt i trenerki psów, znanej z programów telewizyjnych “Super Pies” i “Misja Pies” oraz inicjatorki kampanii edukacyjnej “Wychowuję, nie tresuję”. Opowie ona o postawach i pozach, którymi pies zaprasza do zabawy inne psy lub swojego opiekuna. Udzieli też lekcji na temat psiego języka. Podczas spotkania właściciele czworonogów poznają sygnały grożące, którymi zwierzę ostrzega, zanim ugryzie. Dowiedzą się także, jak pies okazuje stres czy dyskomfort. 

Latające psy

Jak zawsze Kejtrówkę uatrakcyjni seria zawodów promujących ideę i znajomość dogfrisbee. To jedna z najpopularniejszych dyscyplin kynologicznych na świecie, mającą rzesze miłośników również w Polsce. Polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku oraz wykonywaniu przez niego różnych powietrznych ewolucji. Widowiskowe zawody bazują na umiejętnościach, wymagających współpracy człowieka ze zwierzęciem.

O tytuł mistrza dogfrisbee walczyć będą czworonogi z całej Polski i zagranicy. Zawodnicy wystartują w konkurencjach dystansowych ThrowNGo, polegających na aportowaniu przez psa lecącego dysku, Freestyle – najbardziej widowiskowej formy dogfrisbee, a także dyscyplinie Frizgility – czyli połączeniu frisbee oraz agility.

Można pomóc

Na Cytadeli pojawią się również pracownicy poznańskiego schroniska. W punkcie informacyjnym dotyczącym czipowania będą zachęcać do aktualizacji danych rejestrowych poznańskich kejtrów i ich właścicieli. Z kolei na stanowisku straży miejskiej właściciele czworonogów zasięgną informacji na temat m.in. zasad korzystania z terenów parkowych, wybiegów czy sprzątania nieczystości po swoim zwierzęciu. Rozdawane będą także poradniki dla odpowiedzialnego właściciela psa. Podczas Kejtrówki swoją działalność oraz odpowiedzialną adopcję promować będą także liczne fundacje prozwierzęce. 

Na Cytadeli działać będzie też specjalny punkt, do którego będzie można przynieść karmę dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Przyborówku. Przytulisko będzie bardzo wdzięczne za pomoc rzeczową. Najbardziej potrzebne są: karma dla psów – także specjalistyczna (Gastro Intestinal), miski, zabawki, gryzaki i nowe smycze. 

Dla małych miłośników psów

Podczas kejtrówki nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Z myślą o najmłodszych na Cytadeli wystawiony zostanie spektakl “Reksio” w wykonaniu Teatru Fuzja. Dzieci i ich rodzice będą także mogli wziąć udział w warsztatach “Buda dla psa – na sto dwa”. Ich uczestnicy zbudują budy dla psów, które docelowo trafią do schronisk.  

Na najmłodszych czekają także quizy i konkursy z nagrodami, ogromna gra planszowa, warsztaty kreatywności czy malowanie twarzy. Nie zabraknie nawiązań do Psiego Patrolu – popularnego serialu animowanego o bohaterskich psiakach. Na Cytadeli stanie także fotobudka, w której każdy bezpłatnie będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Atrakcje w ramach Kejtrówki czekać będą na poznaniaków i turystów w sobotę i niedzielę, w godz. 10-18.  

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz