Junikowo POZnań

Pół roku utrudnień na Junikowie

Punkt Obsługi Klienta ZTM na Junikowie  Foto: materiały prasowe / ZTM

W sobotę, 23 marca rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i autobusowymi na dworcu Junikowo. Na czas prac wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji miejskiej.

Dworzec Junikowo użytkowany jest przez ZTM i MPK w Poznaniu od ponad 10 lat. Konieczny stał się remont zadaszenia znajdującego się nad peronami autobusowymi oraz tramwajowymi. Prace rozpoczną się w sobotę, 23 marca br.

W trakcie prac najpierw rozebrane zostanie dotychczasowe pokrycie dachowe  wraz z podsufitką  i obudową ścian bocznych. Wykonawca będzie musiał przeprowadzić  konserwację konstrukcji stalowej, a następnie przystąpić do zakładania nowego zadaszenia wraz z odwodnieniem, montażem instalacji oraz oświetlenia LED. Założona zostanie nowa izolacja dachu, a na ścianach bocznych dworca zamontowane zostaną panele żaluzjowe docelowo pokryte „zieloną ścianą” (od środka zamontowane zostaną natomiast przejrzyste osłony, które ochronią pasażerów oczekujących na pojazd przed wiatrem).

W trakcie prac uwzględnione zostaną również wiaty na rowery, a czas zamknięcia trasy wykorzystany zostanie m. in. na regenerację wyeksploatowanych i wymagających naprawy napędów elektrycznych zwrotnic na terenie pętli.

Prace  będą trwały 6 miesięcy. Po ich zakończeniu lokalizacja peronów przyjazdowych i odjazdowych znajdujących się na pętli Junikowo nie ulegnie zmianie. Do tego czasu jednak wprowadzone zostaną zmiany w transporcie publicznym.

Obsługę ruchu przejmie Punkt Nadzoru Ruchu Budziszyńska, który zostanie przystosowywany do zwiększonego ruchu pasażerskiego – tam będą kończyły trasę tramwaje linii 1, 13 i 15. Do pętli Budziszyńska skierowane zostaną również autobusy linii nr 122, 177, 716, 727 i 803. Służby MPK Poznań przygotowują również przystanek tymczasowy, który umożliwi korzystanie z połączeń w rejon cmentarza w ruchu wahadłowym (przez pierwsze dwa tygodnie remontu linia 91 funkcjonować będzie na trasie Budziszyńska-Cmentarna, a następnie do przystanku Junikowo, zlokalizowanego w pobliżu wejścia na cmentarz).

Rozpoczęcie prac w bieżącym terminie zagwarantuje przywrócenie pełni funkcjonalności na dworcu Junikowo przed wzmożonym ruchem spowodowanym obchodami uroczystości Wszystkich Świętych.

zmiany w komunikacji miejskiej od soboty, 23 marca 2024:
  • linie tramwajowe 1, 13 i 15 – trasy tramwajowe zostaną skrócone do pętli Budziszyńska,
  • uruchomiona zostanie linia  wahadłowa 91, na której tramwaje będą kursowały z częstotliwością co 12/15 minut wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej.
Linia 91
  • Przez pierwsze dwa tygodnie remontu: BUDZISZYŃSKA (przystanek tymczasowy) – Grunwaldzka – CMENTARNA
  • Po zakończeniu demontażu sieci trakcyjnej na pętli Junikowo: BUDZISZYŃSKA (przystanek tymczasowy) – Grunwaldzka – JUNIKOWO (przystanek przy wejściu na cmentarz)
Autobusy
  • linie autobusowe 177, 716, 727, 803 i 257 – trasy zostaną wydłużone z Junikowa do pętli Budziszyńska. Przystanek końcowy dla tych linii umiejscowiony będzie na wysokości przystanku tramwajowego Budziszyńska. Przystanek początkowy znajdować się będzie w rejonie punktu nadzoru ruchu przy pętli tramwajowej.
  • linie nocne 214 i 224 skierowane zostaną do pętli Junikowo PKM (bez wjazdów na pętlę) z zachowaniem wjazdów na przystanki Malwowa i Plewiska/Straż Pożarna;
  • linia autobusowa 122  będzie funkcjonować na zmodyfikowanej trasie (bez wjazdów na pętlę Junikowo i z zachowaniem wjazdów do parkingu na ul. Cmentarnej tylko w godz. 10.00-18.00);

Linia nr 122 – zmieniona trasa na czas remontu na pętli Junikowo

BUDZISZYŃSKA – Grunwaldzka – Dziewińska – Kmicica – Ścinawska – Grunwaldzka – Cmentarna (w godz. 10:00-18:00) – Wieruszowska – Ziębicka – Grunwaldzka –Smoluchowskiego – Kamiennogórska – Jeleniogórska – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA

Kursy co około 30/40 minut.

Punkt Obsługi Klienta ZTM znajdujący się na dworcu będzie czynny do czwartku, 28 marca włącznie – po czym zostanie zamknięty na okres remontu.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / ZTM

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz