POZnań Stare Miasto

Podziemne tunele pod Wzgórzem Przemysła

Mur oporowy na Wzgórzu Przemysła z wejściem do schronu  Foto: Rada Osiedla Stare Miasto

Radny Andrzej Rataj zwrócił się z interpelacją ws. podziemnych tuneli pod Wzgórzem Przemysła na Starym Mieście. Znajdują się tam podziemne tunele, wydrążone podczas II wojny światowej i pełniące funkcję schronów przeciwlotniczych. Radny pyta o możliwość ich udostępnienia dla ruchu turystycznego.

Wzgórze Przemysła (zwane również Wzgórzem Przemysława, Górą Przemysła lub Górą Zamkową) jest wyjątkowym miejscem w Poznaniu, gdzie znajdował się zamek będący siedzibą książąt wielkopolskich i króla Przemysła II. Obecnie miejsce to jest jedną z atrakcji turystycznych Poznania – z ocalałymi pozostałościami dawnego zamku, a także wybudowanym niedawno obiektem nawiązującym do dawnego zamku oraz mieszczącym się tam Muzeum Sztuk Użytkowych.

Co ciekawe, pod wzgórzem, znajdują się podziemne korytarze, zbudowane podczas II wojny światowej jako schrony  przeciwlotnicze dla Niemców. W okresie powojennym tunele te nadal pełniły funkcje schronów Obrony Cywilnej. Obecnie są niedostępne, a zdaniem radnego ich udostępnienie dla zwiedzających zwiększyłoby atrakcyjność tego historycznego zakątka miasta. Radny zadał w interpelacji pytania dotyczące dostosowania i udostępnienia tuneli dla turystów.

Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski napisał w odpowiedzi, ze tunele pod Wzgórzem Przemysła znajdują się na działkach należących do Skarbu Państwa, są w użytkowaniu wieczystym Muzeum Narodowego w Poznaniu, a więc na terenie którym nie gospodaruje Prezydent Miasta Poznania.

W ewidencji Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa figuruje jedynie schron o powierzchni 28 m2 dla 30 osób, do którego wejście znajduje się u podnóża Wzgórza Przemysła, pozostałe korytarze nie zostały zinwentaryzowane i Urząd Miasta Poznania nie dysponuje szczegółowymi informacjami na temat ich przebiegu. Z przeprowadzonej w 2010 roku wizji lokalnej wynika, że stalowa konstrukcja znajdującego się pod Wzgórzem Przemysła schronu przeciwlotniczego jest w znacznym stopniu skorodowana.

Odpowiadając na pytanie o możliwość udostępnienia schronów wiceprezydent napisał, że wszystkie decyzje musiałyby zostać poprzedzone wykonaniem inwentaryzacji oraz ekspertyz, dotyczących w szczególności stanu technicznego. Może je przeprowadzić jedynie podmiot posiadający tytuł prawny do zarządzania tymi obiektami.

źródło: biuletyn.poznan.pl

Użyte w artykule zdjęcia: Rada Osiedla Stare Miasto

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz