Aglomeracja

Podpoznańska „wieczorynka” zmieniła adres. Co jeszcze trzeba wiedzieć o pomocy medycznej w okresie Wielkanocy?

lekarz  Foto: Martin Brosy

Od 5 kwietnia nie w Plewiskach, ale w Skórzewie przyjmuje pacjentów punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej prowadzony przez poradnię Gaudium. W czasie Świąt Wielkanocnych Wielkopolanie mogą w nagłych przypadkach korzystać z opieki zdrowotnej w „wieczorynkach”, SOR-ach, izbach przyjęć lub pod numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Do wizyty w SOR lub IP kwalifikuje wyłącznie zagrożenie życia i zdrowia (np. objawy zawału, udaru). W innych sytuacjach powinno się zgłaszać do „wieczorynek” lub dzwonić pod numer TPK.

W dni powszednie w godz. 18:00-8:00 oraz całodobowo w weekendy i święta w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia można korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie potrzeba skierowania, ani wcześniejszej rejestracji. W przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie występuje także rejonizacja, co oznacza, że otrzymamy pomoc niezależnie od miejsca, do którego się zgłosimy. Wyjątkiem są wizyty domowe, na które należy się umawiać w „wieczorynce” obsługującej rejon, w którym aktualnie przebywamy.

Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej działają na podobnych zasadach, co poradnie lekarza rodzinnego. Możemy w nich uzyskać poradę lekarza i pielęgniarki. Z pomocy „wieczorynki” należy korzystać w przypadku:

  • nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia (gdy nie ma objawów świadczących o bezpośrednim zagrożeniu życia);
  • gdy dotychczas stosowane leki i środki domowe nie spowodowały poprawy;
  • gdy obawiamy się, że czekanie do momentu otwarcia przychodni POZ niekorzystnie wpłynie na nasze zdrowie;
  • nagłego zaostrzenia choroby przewlekłej.

Powodem skorzystania z NiŚOZ mogą być też np. infekcje połączone z wysoką gorączką, silne bóle brzucha lub głowy, biegunka czy wymioty (szczególnie u dzieci i seniorów).

W „wieczorynce” uzyskamy poradę lekarską, e-receptę na niezbędne leki, zwolnienie lekarskie (jeśli wystąpią wskazania medyczne), może nam też zostać wykonany zastrzyk. Nie odbędziemy w niej natomiast wizyty kontrolnej, nie otrzymamy recept na stale przyjmowane leki w związku z chorobą przewlekłą czy zaświadczenia o stanie zdrowia.

Adresy placówek, które udzielają nocnej i świątecznej opieki w Wielkopolsce dostępne są na stronie: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/7425/.

Uwaga! Od 5 kwietnia adres zmieniła poradnia lekarza rodzinnego Gaudium dotychczas działająca w Plewiskach przy ul. Kolejowej. Przeniosła się do Skórzewa na ul. Kozierowskiego 4/8. W placówce tej funkcjonuje także „wieczorynka”.

Na SOR w stanie zagrożenia życia

W niektórych przypadkach właściwsze do udzielenia pomocy medycznej są izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe. Kiedy wezwać pogotowie lub udać się do szpitala? Kwalifikuje do tego każde nagłe i drastyczne pogorszenie stanu zdrowia, a w konsekwencji zagrożenie życia. Przykładowo – jeśli zauważamy objawy np. zawału lub udaru – nie należy czekać i zgłaszać się na „wieczorynkę”, ale niezwłocznie wezwać pogotowie.

Można też zadzwonić na TPK

W przypadku nagłego zachorowania można również zadzwonić pod numer 800 137 200, czyli Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Połączenie jest bezpłatne.

TPK gwarantuje teleporadę pielęgniarki, położnej lub lekarza na zasadach podobnych do funkcjonowania „wieczorynek”. Konsultacje są prowadzone w językach polskim, angielskim, ukraińskim oraz migowym.

Jeśli konsultacja przez TPK okaże się niewystarczająca personel medyczny zaleci wizytę w placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub w przypadkach zagrożenia życia – wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

Użyte w artykule zdjęcia: Martin Brosy

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz