POZnań

Początek kulturalnego sezonu w Starym Browarze

Stary Browar. Widok na Dziedziniec Sztuki  Foto: Jakub Wittchen

W najbliższy piątek Stary Browar zainauguruje tegoroczny program w Galerii na Dziedzińcu. W tym dniu odbędzie się otwarcie wystawy prezentującej projekty najlepszych okładek płytowych 2018 roku. Wernisażowi będzie towarzyszył koncert fortepianowy a finałem wystawy będą wydarzenia muzyczne w czasie festiwalu Enea Spring Break.

Galeria na Dziedzińcu to artystyczny punkt Starego Browaru. Hitem zeszłorocznego programu była wystawa fotografii Davida LaChappele’a. Tysiące osób odwiedziło także interaktywną ekspozycję dzieł polskiego artysty Zbigniewa Beksińskiego.

Program na 2019 rok otwiera wydarzenie łączące grafikę z muzyką. Koncept wystawy Konkursu 30/30 świetnie pasuje do profilu naszej Galerii, bo spotyka się w nim kilka dyscyplin: ilustracja, grafika, design i muzyka – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru.

Spośród ponad 170 zgłoszeń do płytowego konkursu została wytypowana finałowa trzydziestka najlepszych okładek 2018 roku. Organizatorom zależy nam na propagowaniu projektowania graficznego poprzez coroczny przegląd tendencji pojawiających się w tej dziedzinie designu. Przy wyborze Jury kierowało się nie tylko jakością samej grafiki czy typografii; równie ważna była spójność okładki z warstwą muzyczną. Laureatów konkursu poznamy 26 kwietnia w trakcie gali wręczenia nagród. W kwietniu o wystawie i konkursie opowiedzą w czasie oprowadzeń jurorzy konkursu.

W dniu wernisażu wystawy pokonkursowej Stary Browar będzie gościł także poznańską edycję międzynarodowej inicjatywy Piano Day. Główny koncert odbędzie się w Słodowni +1 o godz. 19:30.

Na scenie wystąpią Michał Kmieciak, Wojtek Szczepanik, Ivan Muela, M. Szczwany i Szymon Siwierski. Wykonawcy, których korzenie sięgają nie tylko muzyki klasycznej, ale i jazzu, bluesa, rocka, indie-popu, a nawet techno, zagrają własne utwory i oddadzą muzyczny hołd wybitnemu poznańskiemu pianiście i kompozytorowi: Krzysztofowi Komedzie. Data wydarzenia jest nieprzypadkowa: koncertowy fortepian ma 88 klawiszy. Stąd wybór 88. dnia roku na Piano Day.

Piano Day to zapowiedź wielkich wydarzeń muzycznych, jakie będą miały miejsce na Dziedzińcu w ostatnich dniach trwania wystawy Konkursu 30/30. Tuż obok Galerii, w ramach najpopularniejszego festiwalu muzycznego w Wielkopolsce, Enea Spring Break, 26 i 27 kwietnia stanie starobrowarowa scena. Co usłyszymy na Dziedzińcu? Liryczne efekty muzyczno-podróżniczego projektu “10” autorstwa belgijskiego duetu R.O. x Konoba, materiałem z nowego studyjnego albumu Marceliny “Koniec wakacji”, pełnego melodyjnych elektronicznych brzmień, repertuar wokalistki i songwriterki Agaty Karczewskiej z pogranicza amerykańskiego folku i country.

Wystawa najlepszych okładek płytowych Konkursu 30/30, wernisaż: 29.03, godz. 18.00. Wystawa czynna do 28.04, codziennie w godz. 12.00-20.00. Wstęp wolny. Piano Day – koncert, 29.03, godz. 19:30, Słodownia +1, Stary Browar w Poznaniu, Wstęp wolny

Użyte w artykule zdjęcia: Jakub Wittchen,

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz