Na widelcu

Po karpia do Sierakowa – weekendowy festyn rybny zaprasza!

Chmielnik  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Karp nieodłącznie kojarzy nam się z rybą wigilijną. Możemy zazdrościć Austriakom, Niemcom, Słowakom czy Czechom, którzy jedzą tę rybę przez cały rok. A jeżeli ktoś kiedyś spróbował wędzonego karpia to wie, że ryba ta jest godna każdego stołu. Dostrzegając te wartości i mając w Wielkopolsce hodowle karpia w Sierakowie i okolicach narodził się konkurs kulinarny – Mistrzowie Karpia.

karpTo pierwsza edycja tego konkursu, który ściśle będzie związany z „Wielkim braniem” czyli Sierakowskimi Dniami Rybackimi (1-3 lipca).

Tematem konkursu jest karp i na jego podanie uczestnicy- profesjonalni kucharze mają 2 godziny. Przygotują dwie porcje dla komisji sędziowskiej i jedno do prezentacji. Do konkursu zakwalifikowało się 5 kucharz z wielkopolskich restauracji: Gościniec Jaroszewskie Wzgórze, Pałac Śródka, TOGA, Villa Toscania oraz Kabi Catering.
A jury próbować będzie karpia podanego na wiele sposobów: będzie wędzony, smażony i duszony, w ziołowej koszulce i w śmietanie z grzankami.

Wszyscy kucharze to szefowie kuchni restauracji wyróżnionych czapkami Przewodnika Gault&Millau. Artur Skotarczyk to szef roku Regionu Gault&Millau w 2016, a Dawid Łagowski szef kuchni z rekomendacją Slow Food i półfinalista VI edycji Top Chef.

To jeden z nielicznych konkursów kulinarnych, który odbywać będzie się w planerze, a kucharze będą poddani nie tylko wnikliwej ocenie jurorów, ale także uczestników Sierakowskich Dni Rybackich.

Chcieliśmy by został doceniony nasz karp pochodzący z okolic Sierakowa. Jesteśmy rybnym zagłębiem i tu w Sierakowie jest też Technikum Rybactwa Śródlądowego z olbrzymimi tradycjami. Chcieliśmy też podkreślić, że karp smakuje równie dobrze w Wigilię, jak i w… lipcu. Tym konkursem chcemy położyć fundament pod konkurs, na którym będą pojawiać się szefowie kuchni z całej Polski – mówi Witold Kmieciak z Sierakowskiego Ośrodka Kultury.

To niejedyne atrakcje kulinarne 3 lipca na tej imprezie. O godzinie 15.30 na scenie pojawi się Dawid Łagowski i wraz z Tomaszem Adamskim poprowadzą pokaz kulinarny pod tytułem „Wariacje kulinarne z sumem”.

Podczas akcji „Ryby są Wasze”organizatorzy promować będą lokalne specjalności: bezpłatnie zostanie rozdanych 100 porcji ryby wędzonej. Przez cały dzień będzie też trwała akcja „Ryby za piątkę” czyli promocyjna sprzedaż 200 gramowych porcji ryby wędzonej za 5 złotych.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz