POZnań

Piknik historyczny – w setną rocznicę zdobycia Ławicy

100 lecie zdobycia Ławicy - inscenizacja  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Pod pomnikiem Zdobywców Lotniska Ławica odbyły się dziś uroczstości upamiętniającą 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Bitwa rozegrała się w dniu 6 stycznia 1919 podczas Powstania Wielkopolskiego o wieś Ławica pod Poznaniem (obecnie w granicach Poznania), gdzie zlokalizowane było niemieckie lotnisko wojskowe. W wyniku bitwy w ręce Polaków trafił sprzęt wartości 200 milionów marek niemieckich, będący największym łupem wojennym w dziejach polskiego oręża.

Przy pomniku znajdującym się przy starym porcie lotniczym na ulicy Bukowskiej kwiaty złożyli między innymi przedstawiciele mista, Sejmu, Senatu i kombatanci. Po oficjalnej cęści uroczystości zgromadzona publiczność obejrzała krótką rekonstrukcję zdobycia ławicy.

Jak podaje Wikipedia: Lotnisko było zbudowane przed I wojną światową na apel gazety „Posener Tageblatt” ze składek społeczeństwa Poznania i oddane do eksploatacji w 26 sierpnia 1913 roku. W czasie wojny ważniejszą funkcję od lotniska pełniła hala zeppelinów na Winiarach, a Poznań był ośrodkiem wojsk balonowych.

Jutro, dokładnie o 6:30, godzinie kiedy powstańcy rozpoczęłi atak odbędzie się apel “W hołdzie Zdobywcom Ławicy”. Chętni mogą dotrzeć na Wzgórze Berlińskie przy strzelnicy – dojazd ulicami Prusinowską i Przytoczną.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Cześć i chwała bohaterom oraz rekonstruktorów bitwy historycznej za chęci propagowania.