Aglomeracja

Pierwszy taki autobus – informacyjne standardy na full!

Nowe tablice informacyjne w autobusach ZTM  Foto: ZTM

Na ulice Poznania i gminy Suchy Las wyjechał nowy Solaris Urbino 12. To pierwszy w aglomeracji poznańskiej autobus spełniający nowe standardy ZTM w zakresie informacji pasażerskiej. Nowością są m.in. tablice z numerem linii montowane z boku pojazdu – po stronie kabiny kierowcy oraz po stronie drzwi, na dole szyby. Oznakowanie uwzględnia m.in. potrzeby osób niedowidzących.

Nowa informacja w autobusach ZTMTablice zewnętrzne są podstawową informacją dla pasażerów. Wskazują numer linii oraz kierunek jazdy. W trakcie podróży przydatne natomiast są tablice wewnętrzne, informujące m.in. o przebiegu linii, czy zbliżaniu się do kolejnego przystanku. ZTM Poznań czyni starania, aby informacje prezentowane w pojazdach przewoźników były jednolite oraz w jak najwyższym stopniu spełniały oczekiwania pasażerów.

Pierwszym autobusem, kompleksowo wyposażonym w urządzenia spełniające nowe standardy informacji pasażerskiej jest Solaris Urbino 12 z Zakładu Komunikacji Publicznej w Suchym Lesie – informuje Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka ZTM.

Wszystkie tablice elektroniczne zewnętrze wykonane są w technologii LED z automatycznym dostosowywaniem się jasności świecenia do warunków atmosferycznych. Zastosowany został kolor pomarańczowy, który – dzięki odpowiedniemu kontrastowi – poprawia widoczność tablic. To istotne zwłaszcza dla osób słabowidzących.

W środku pojazdu obok informacji głosowej zamontowana została tablica informująca o zbliżających się przystankach oraz druga LSD z mapą pokazującą bieżące położenie pojazdu. Rozwiązanie do tej pory wykorzystywane tylko w tramwajach.

Dodatkowo pojazd jest wyposażony m. in. w rampę dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. Jest też ekologiczny – jeśli chodzi o poziom zanieczyszczeń emitowanych przez ciężkie pojazdy samochodowe spełnia wymogi normy Euro 6.

Powyższe standardy informacji pasażerskiej będą wprowadzane w kolejnych, fabrycznie nowych pojazdach wszystkich przewoźników wykonujących przewozy na rzecz ZTM. Proces będzie realizowany stopniowo, w miarę zakupu nowych pojazdów. Kolejne pojazdy spełniające powyższe normy pojawią się na ulicach aglomeracji poznańskiej już w pierwszej połowie 2016 roku – informuje Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka ZTM.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz