SieBuduje

Pierwsze osiedle domów pasywnych

Wizualizacja osiedla domów pasywnych  Foto: BUILDgreen Design

Wizualizacja osiedla domów pasywnych Foto: BUILDgreen DesignPodczas gdy część mieszkańców naszej aglomeracji będzie wypoczywać na zasłużonym urlopie, rozpoczną się prace przy budowie pierwszego polskiego osiedla domów pasywnych. Pierwsi lokatorzy mają się wprowadzić do swoich domów wprowadzić się mają po 15 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty na terenie osiedla Passivia, nastąpi w ciągu 15 miesięcy od rozpoczęcia robót. Inwestycja powstanie przy granicy Poznania z Luboniem.

Mieszkania, które powstaną na tym osiedlu, będą miały powierzchnię od 69 do 76 metrów kwadratowych. Każde z nich będzie miało własny ogród, a te zlokalizowane na piętrze dodatkowo przestronny balkon.

Cena za metr kwadratowy będzie zaczynać się od 4.499,00 zł brutto, ale deweloper gwarantuje swoim nabywcom dopłatę z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mieszkańcy osiedla Passivia będą mieli dość dobry dojazd tak do centrum Lubonia, jak i Poznania. W pobliżu znajdują się przedszkola i szkoły. Przystanek autobusowy linii, które zapewniają dojazd do Pętli Górczyn znajduje się niecałe 200 m od osiedla.

Osiedle domów pasywnych to inwestycja poznańskiej firmy NEO-BUD. Projekt Tomasza Mielczyńskiego z BUILDgreen Design już od fazy koncepcyjnej był przygotowywany z myślą o certyfikacji przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz dopłatach z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt Passivia świetnie pokazuje, dlaczego warto zostawić swobodę architektowi – mówi Mariusz Rojewski, właściciel firmy NEO-BUD – przekazaliśmy BUILDgreen Design tylko ogólne wytyczne, że Passivia ma być przykładem klasycznej architektury, budowanej z wykorzystaniem naturalnych, zdrowych materiałów i oczywiście zachowaniem standardu budownictwa pasywnego, nie ingerowaliśmy w proces tworzenia projektu i była to słuszna decyzja.

Osoby, które kupią tutaj mieszkania będą mogły decydować o rozmieszczeniu ścian działowych, bez dodatkowych kosztów. W standardzie będą mogli wybrać klasyczny układ funkcjonalny z pokojem dziennym umiejscowionym po południowej stronie domu.

Domy pasywne oznaczają znaczne oszczędności przy ich eksploatacji. Dla środowiska i oczywiście kieszeni właścicieli.

Zgodnie z naszymi wyliczeniami, roczne koszty ogrzewania mieszkań na osiedlu Passivia nie powinny przekroczyć 500 zł – mówi Tomasz Mielczyński, architekt BUILDgreen Design, twórca projektu osiedla – to pozwoli mieszkańcom na duże oszczędności w każdym roku użytkowania domu, tym bardziej, w obliczu rosnących kosztów energii.

Dodatkowo właściciele mieszkań będą mogli zainstalować na przykład solary, czy gruntowy wymiennik ciepła.

Instalacja tych urządzeń będzie wymagała wprawdzie dodatkowych nakładów, jednak może się okazać strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o zsumowane oszczędności na energii – podkreśla Mariusz Rojewski.

Zgodnie z regulacjami tzw. ustawy deweloperskiej, wpłaty inwestorów będą przechowywane na rachunku powierniczym i wypłacane częściowo po akceptacji kolejnych etapów budowy przez przedstawiciela banku. Obecnie planowane jest podzielenie prac na 6-10 etapów. Budowa jest finansowana ze środków własnych dewelopera, a nie z przedpłat. Z kolei w przypadku ewentualnych kłopotów finansowych, taki sposób finansowania oznacza, że inwestorzy będą mogli w łatwy sposób odzyskać wpłacone pieniądze – na pewno nie będą one przeznaczone np. na spłatę długów firmy deweloperskiej.

Wizualizacja osiedla domów pasywnych Foto: BUILDgreen Design

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz