K U L T U R A

Piękno południa rysowane piórkiem

Szkoły Rysunku Ventzi - Piękno Południa  Foto: materiały prasowe

Prace wykonane piórkiem i tuszem, na podstawie rysunków bułgarskiego artysty Vladimira Dimitrova – Maystora można oglądać na wystawie w Collegium Maius Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Szkoły Rysunku Ventzi - Piękno PołudniaWystawa ma na celu przybliżyć polskim studentom twórczość jednego z najsłynniejszych bułgarskich artystów, żyjącego w latach 1882-1960. Vladimir Dimitrov był mistrzem malarstwa, w którym łączył zachodnie trendy fowizmu, ekspresjonizmu i postimpresjonizmu z miejscowym realizmem i fascynacją lokalną kulturą.

Styl malowania w połączeniu z charyzmatyczną osobowością sprawiły że jego sztuka stała się wyrazem wyjątkowego autentyzmu – elementu który najczęściej jest poszukiwany w sztuce, decyduje o jej jakości i sile przekazu.

Na wystawie prezentowane są rysunki wykonane przez uczniów Szkoły Rysunku VENTZI w Poznaniu: Martę Chudy, Gosię Andrzejewską, Małgorzatę Warsiewicz, Kacpra Ławniczka, Mateusza Knoppa, Jakuba Szneka, Lubosława Pirjankowa, Wiktorię Dębską i Zuzannę Wrońską.

Autorem inicjatywy jest bułgarski artysta Ventzislav Piriankov, który od 1994 roku prowadzi w Poznaniu Szkołę Rysunku Ventzi, w której przygotowuje swoich uczniów do egzaminów na Uniwersytet Artystyczny oraz na Architekturę na Politechnice. Swoje nauki w dużej mierze opiera właśnie na studiowaniu bułgarskich mistrzów, w tym Vladimira Dimitrova, który był również znakomitym rysownikiem.

WERNISAŻ – 21 listopada, godz., 11:00, ekspozycję można oglądać od 21-23 listopada.

Szkoły Rysunku Ventzi - Piękno Południa

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz