Aglomeracja Chwaliszewo Czartoria K U L T U R A Stare Miasto Stare Miasto

Piaszczysta plaża i artyści w Kontenerze

Już w sobotę rusza kolejna edycja eksperymentalnego projektu KontenerART. To inicjatywa niezależnego środowiska artystów w Poznaniu-miejsce, gdzie można wypocząć, spotkać ludzi kultury, uczestniczyć w procesie twórczym, zdobyć nowe umiejętności podczas wielu warsztatów artystycznych, wziąć udział w niezwykłych koncertach i wystawach.

W tym roku KontenerART zmienił swoją wakacyjną siedzibę, ciągle w centrum, ale bliżej rzeki, w miejscu trochę zapomnianym ale pięknym i urokliwym. To efekt m.in. ubiegłorocznych skarg mieszkańców na zakłócanie ciszy nocnej. Organizatorzy dla swoich gości przygotowali piaszczystą plaże i bogaty program artystyczny.

Sama formuła KontenerART w tym roku uległa zmianie i rozwinęła się – budujemy kilka mniejszych niezależnych pracowni artystycznych, które będą animowane przez stowarzyszenia, fundacje, indywidualnych artystów. Otrzymują oni przestrzeń zbudowaną z 3 kontenerów mogą działać swobodnie do końca września.

Już od 28 maja ruszają warsztaty Ekodesinu prowadzone przez wykładowców School of Form. Na tych warsztatach pod okiem najlepszych specjalistów będzie można nauczyć się jak ekologicznie, prosto i tanio zmieniać i upiększać swoje otoczenie.

Od 10 czerwca intensywny tydzień Festiwalu Korzenie Rytmu. Podczas tego ‘egzotycznego’ tygodnia będzie można spotkać u nas gości z najbardziej niezwykłych zakątków Ziemi: na rozpoczęcie 10 czerwca zagra Kiltir (Reunion Island) gwiazda muzyki Maloya ze środka Oceanu Indyjskiego, na jedynym koncercie w Polsce! Od tego dnia codziennie od południa do wieczora cykl warsztatów i koncertów, które rozgrzeją serca i ciała.

Festiwal Korzenie Rytmu zakończy 16 czerwca koncert Lanaya Burkina Faso Sound System.

Twórcze warsztaty to niedzielna propozycja dla rodziców i dzieci. Część z nich przygotują animatorzy związani z Fundacją Ad Arte, która w ramach KontenerART poprowadzi promującą grafikę Pracownię Silkworms. Będzie można poznać w niej tajniki techniki sitodruku, wziąć udział w warsztatach, spotkaniach i wystawach, kupić grafiki i designerskie gadżety.

Flux czyli UrbanVideoWorkshop – to otwarte warsztaty dokumentacji video, dla tych którzy fascynują się klasycznym dokumentem, cyfrową obróbką obrazu ale też Videopartyzantką. Bez znaczenia czy rejestrujemy aparatem, telefonem, laptopem czy kamerami.

Najbliższe propozycji KontenerART

28.05, godz.20:00
CH-CH-CHING (PL)

Wstęp wolny

CH-CH-CHING to solowy projekt Pawła Trzcińskiego, znanego m.in. ze współpracy z kolektywem The Complainer. Swój styl buduje łącząc synth-pop z lo-fi, parkietową motorykę przełamując nawiedzonymi wokalami, zapuszczając się momentami w psychodeliczne lub tropikalne rejony.

Zamieszczone na myspace utwory otworzyły CH-CH-CHING drogę do koncertów w Paryżu, Wiedniu, Berlinie, Meksyku czy Londynie oraz do suportów dla Toro y Moi, Handsome Furs czy Peaking Lights. Debiutancka EPka artysty planowana jest na maj.

fot: www.myspace.com/chchching

6.06, godz.20:00
BRASSTRONAUT (CA)

Wstęp wolny

Brasstronaut pojawili się na scenie muzycznej Vancouver jako sześcioosobowy zespół czerpiący to co najcenniejsze z szerokiej gamy wpływów, aby móc wykreować świeże i złożone brzmienie, które po części jest rockowe, po części elektroniczne, jazzowe i orkiestrowe, bez utraty swojego własnego niepowtarzalnego stylu i rzeskości.

W krótkim czasie po wydaniu swojego debiutanckiego LP, ‘Mt. Chimaera’ dla Unfamiliar Records w Kanadzie (Japandroids, No Gold), zespół wygrał nagrodę SOCAN Echo Prize za najlepszą kanadyjską piosenkę 2010 roku oraz nagrodę $5000 za ‘Hearts Trompet’, byli również nominowani do Polaris Music Prize, osiągnęli pierwsze miejsce na Hype Machine, otrzymali uznanie Gilles Peterson w BBC Radio 1, oraz poparcie krytyków muzycznych za granicą.
To zaowocowało występami w Iceland Airwaves przy akompaniamencie sekscji dętej zespołu Sigur Ros, dwiema pełnymi trasami koncertowymi w Kanadzie, jednej trasie po Stanach Zjednoczonych oraz wystepami min. z Belle Orchetre, K’Naan, Bonobo oraz Why?.

Uznani przez Exclaim, Toronto Star i CBC Radio 3 jedym z najlepszych nowych live-actów z Kanady, Brasstronaut są gotowi na powrót do Europy, gdzie w maju i czerwcu odbędą trasę koncertową w związku z europejską premierą ich debiutanckiego albumu dla wytwórki Tri-Tone/PIAS.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz