BizNews

Pekabex na zakupach w Niemczech

Pekabex  Foto: Pekabex

Poznańska spółka kupiła niemiecką fabrykę prefabrykatów FTO Fertigteilwerk Obermain GmbH. Kupno 100% akcji niemieckiej firmy kosztować będzie 12.250.000 euro.

Transakcję planujemy sfinansować ze środków własnych oraz częściowo kredytem – podkreśla Beata Żaczek, wiceprezes Pekabexu – niemiecka firma nie wymaga dużych inwestycji bezpośrednio po przejęciu, jednak docelowo Grupa zamierza zwiększać moce produkcyjne i rozszerzać zakres działalności spółki.

Niemiecką fabrykę w Marktzeuln w Bawarii poznańska spółka kupiła wraz z Funduszem Ekspansji Zagranicznej, zarządzanym przez Polski Fundusz Rozwoju TFI. Będzie to już szósta fabryka należąca do spółki z Poznania.

Pekabex nabędzie 76% udziałów za 9.310.000,00 euro, a Fundusz 24% za 2.940.000,00 euro.

Władze poznańskiej spółki podkreślają, że nabycie udziałów w FTO jest strategicznym krokiem dla Pekabexu i otwiera przed nim zupełnie nowe możliwości ekspansji na rynku niemieckim. FTO ma zbliżony profil produkcji do firmy wywodzącej się z Poznania. Produkuje zarówno elementy betonowe zbrojone jak i sprężone.

Nabywamy zdrową, dość dobrze zarządzaną spółkę, bez większego zadłużenia, która w 2019 roku osiągnęła 20.600.000,00 euro przychodów i wygenerowała 408.700 euro zysku netto – dodaje Beata Żaczek – jest to nasza pierwsza zagraniczna akwizycja. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i efekty przejęcia będą pozytywne, to nie wykluczamy kolejnych akwizycji zagranicznych.

Obecny potencjał produkcyjny firmy z północnej Bawarii szacowany jest na około 30.000 m³ prefabrykatów rocznie.

FTO Fertigteilwerk Obermain GmbH Foto: FTO
SONY DSC

Użyte w artykule zdjęcia: Pekabex

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz